Respekt je zděšen z vývoje ve Velké Británii po Mayové. Johnson a Farage...

19.05.2019 10:48

Britská premiérka Theresa Mayová odchází a koncem září už nebude v úřadu. Co vše to pro Brity znamená, kdo bude jejím nástupcem a jak bude teď vypadat brexitový vývoj? Redaktor z Respektu Jiří Sobota nabídl svůj pohled na stále přituhující situaci ve Velké Británii.

Respekt je zděšen z vývoje ve Velké Británii po Mayové. Johnson a Farage...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Theresa May
reklama

„Odchod Mayové, pro Brity to znamená především možnost, že příštím premiérem bude Boris Johnson, byť o post se budou ucházet i další kandidáti,“ myslí si Sobota. Nástupce Theresy Mayové podle jeho slov bude muset vyřešit zatím neschválenou „rozvodovou smlouvu“.

Pokud se však ještě stávající premiérce přece jen napočtvrté podaří zmíněnou smlouvu začátkem června protlačit parlamentem, pak bude muset s EU vyjednat další podmínky vzájemného soužití poté, co Británie EU opustí. „Johnson patří ke stoupencům tvrdého rozchodu, jeho vzestup stojí na nacionalistické rétorice (a ochotě sdělovat národu lživé informace),“ podotýká redaktor.

V posledních dnech se tlak na premiérku vystupňoval spolu s blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Sobota podotýká, že sama účast Británie v eurovolbách je pro euroskeptickou polovinu země obrovským zklamáním. Premiérčiny konzervativce prý čeká podle všeho porážka historických proporcí a není vyloučeno, že v hlasování na konci příštího týdne obsadí páté nebo dokonce šesté místo.

Jasným vítězem eurovoleb v Británii bude nejspíše nová strana Brexit Party jednoho z hlavních architektů brexitu Nigela Farage. „Jednoznační stoupenci setrvání země v Evropské unii, tedy liberální demokraté, zelení nebo odštěpená frakce Change UK, mají v součtu podobné preference jako Farageova strana, jsou však roztříštění a v přepočtu pravděpodobně získají výrazně menší počet křesel,“ vysvětluje Sobota. A dodává, že labouristé se stále snaží udržet voliče obou táborů, ale na Farageovu Brexit Party ztrácejí více než deset procent.

Mayová se však nevzdává a stále doufá, že se jí podaří odchod dotáhnout do konce. „Svou“ dohodu s EU hodlá předložit parlamentu znovu na začátku června. „Pokud neprojde, Britové budou nejen hlasovat v evropských volbách, ale jejich europoslanci skutečně také zasednou v Evropském parlamentu. Na jak dlouho, není ovšem jasné,“ píše redaktor Respektu.

Poslanci v britském parlamentu se podle něj budou muset vyrovnat s pravděpodobným hlučným úspěchem Farageovy strany, která se ani nenamáhá sestavit předvolební manifest – jejím jediným požadavkem je tvrdý odchod Británie z EU bez dohody.

„Slíbená rezignace Theresy May umožní konzervativcům svalit všechny neoblíbené prvky již existující dohody právě na dosluhující premiérku, odeslat je i s ní hluboko do zapomnění a pokusit se začít s čistým stolem vyjednávat o budoucím uspořádání vztahů s Bruselem,“ dodává Sobota na závěr. S tím, že další silnou motivací pro rozetnutí stávajícího gordického uzlu je pak hrozba předčasných voleb, jež musí při pohledu na aktuální průzkumy oběma hlavním stranám připadat jako apokalyptický přízrak.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…