Respekt píše o celostátní koalici TOP 09 a ČSSD

09.09.2013 11:47

Ačkoli zástupci TOP 09 i ČSSD shodně označili případnou povolební spolupráci za "mimořádnou hloupost", toto téma oživuje prezident Miloš Zeman. Ten se nechal slyšet, že pokud by se tyto dvě strany dohodly na vládní spolupráci, nepověřil by sestavováním kabinetu představitele ani jedné z nich. A spojenectví TOPky a ČSSD není zas tak nereálné ani podle týdeníku Respekt.

Respekt píše o celostátní koalici TOP 09 a ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Bohuslav Sobotka v OVM diskutovali o zbavení imunity Vlasty Parkanové
reklama

Prezidentovo varování před spojenectvím TOP 09 a sociální demokracie představitelům obou stran pije krev. Podle šéfa senátorského klubu ČSSD Petra Víchy jde Zemanovi hlavně o volební výsledek SPOZ. "Když se o našem vymyšleném spojení s TOP 09 bude hodně mluvit, lidé si řeknou, že je na tom něco pravdy, že se paktujeme s asociální stranou z Nečasovy vlády, a nám to ve volbách uškodí," řekl

Lkáním nad tím, že Miloš Zeman zachází příliš daleko a sleduje nejspíš své vlastní cíle, podle Respektu shoda mezi TOPkou a sociálními demokraty ale končí. Možnost jakékoli spolupráce vylučují. TOP 09 vidí ČSSD jako nečitelného a nepředvídatelného partnera, u kterého není jasné, jakým směrem se strana vydá.

Sociální demokracie zase tvrdí, že Kalouskova a Schwarzenbergova TOP 09 vykopala hluboké příkopy tím, jak ve sněmovně válcovala opozici při prosazování reformních zákonů. "My jsme se s tou vládou nemohli dohodnout vůbec na ničem, nakonec to skončilo tak, že s námi vůbec nekomunikovala," stěžuje si také na komplikovanou správu krajů jihočeská hejtman za ČSSD Jiří Zimola.

Možná by našly společnou řeč

Pokud se ale na věc podíváme podrobněji, zdaleka ne všechny překážky na cestě k vzájemné spolupráci jsou nepřekonatelné. Ačkoli ČSSD se chystá zrušit mnohá z opatření, která TOP 09 prosadila, v některých otázkách by nakonec mohly strany dojít ke shodě.

ČSSD hodlá zvyšovat daně, to by TOPka mohla překousnout, ostatně právě exministr financí Kalousek daně zvyšoval a jeho daňový balíček zavádí takzvanou solidární daň z příjmů lidí vydělávajících více než asi 110 tisíc měsíčně.

A i v sociální oblasti se podle Respektu pod silnými slovy odporu skrývají myslitelné kompromisy. Některé svoje reformy, například sKarty, vzdala sama TOP 09. U jiných je zase svolná k úpravám, jako třeba u druhého pilíře penzijní reformy. A na druhou stranu zase ČSSD vystupující proti majetkovému vyrovnání s církvemi, které Nečasova vláda prosadila, nechce restituce zcela zastavit, ale spíše poupravit harmonogram vyplácení peněžní části vyrovnání.

Jak Respekt připomíná bonmot někdejšího šéfa lidovců Josefa Luxe, koalice se nikdy neuzavírají před volbami, ale až po nich. Podobně hovoří také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, když říká, že předvolební kampaň je jedna věc a "ráno po volbách věc druhá".  "Takovéto předvolební zaujímání pozic je nezbytné. Neznám zemi, kde by ideově rozdílné strany před volbami říkaly, že spolu možná budou po volbách spolupracovat," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…