Respekt proškrtal rozhovor s kardinálem Dukou. Teď promluvil právník a Tabery rád nebude

04.09.2020 11:25

V týdeníku Respekt v pondělí vyšel rozhovor s kardinálem Dominikem Dukou. Ale když Duka dostal rozhovor k autorizaci, prohlásil, že si nepřeje, aby rozhovor vyšel. Nepochodil však. Dozvěděl se, že to, zda rozhovor vyjde či ne, záleží na vůli média a nikoli na vůli tázaného. Advokát se zaměřením na autorské právo a ochranu osobnosti František Vyskočil však nabízí trochu jiný pohled na věc.

Respekt proškrtal rozhovor s kardinálem Dukou. Teď promluvil právník a Tabery rád nebude
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Kardinál Dominik Duka požehnal

Kardinál Domonik Duka v rozhovoru pro týdeník Respekt konstatoval, že k rozdělení české společnosti přispívají sama média tím, jak toto téma stále omílají. Duka má za to, že česká společnost není rozdělená tolik, jak média naznačují.

Řekl toho ale ještě mnoho. Jenže nakonec usoudil, že bude lépe, když rozhovor na stránkách časopisu Respekt nespatří světlo světa. Ale narazil.

Kardinál Duka po zaslání rozhovoru k autorizaci následně nesouhlasil s jeho publikací; po svém mluvčím vzkázal, že „důvodem je zaujatost, která je patrná z vedení rozhovoru a která zásadně ovlivňuje celkové vyznění článku“. Konkrétní výhrady nezaslal. Poznámka redakce: Autorizace rozhovorů slouží k opravě chyb či nepřesností. Nemůže vést k zákazu publikace, protože veřejně aktivní osobnosti si nemohou vybírat otázky,“ napsal k tomu týdeník.

Advokát František Vyskočil to však vidí jinak.

Domnívám se, že postoj Respektu je chybný z pohledu práva i novinářské etiky. Rozhovor ve zveřejněné podobě může být autorským dílem, kardinál Duka se ve svých odpovědích pouští i do složitějších filozoficko-náboženských úvah, neomezuje se pouze na obecná konstatování a hodnocení politické situace. Ponechávám stranou jejich kvalitu, tu mi nepřísluší hodnotit a ani to není důležité, autorskoprávní ochrany požívají i díla plytká, nezajímavá či kýčovitá. Důležitější je, že projevy kardinála Duky již znaky autorského díla naplňovat mohou (soudní praxe je spíše opatrná a v případě pochybnosti má tendenci tvůrci výjimečnost slovesného projevu přiznat) a autor na korekturu svého díla – rozhovoru – prostě zákonný nárok má,“ napsal advokát na blogu serveru Aktuálně.cz.

Poté zdůraznil, že občanský zákoník dává možnost ohradit se proti zveřejnění rozhovoru a vyjevit přání, aby zůstal očím čtenářů skrytý. Média sice mají v tomto směru výjimku a své materiály uveřejňovat mohou, ale přece jen musí dbát jedné věci. Musí dbát na to, aby se tak nestalo v rozporu s oprávněnými zájmy dotčené osoby.

Advokát má dojem, že tady se časopis pohyboval na hraně. Některé pasáže rozhovoru (celé Dukovy odpovědi) totiž nezveřejnil a tím mohl změnit jeho celkové vyznění. Zcela čisté by podle Vyskočila bylo, kdyby byl rozhovor uveřejněn celý, aby si každý čtenář mohl udělat obrázek o kardinálových názorech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

16:06 Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

Vysoká inflace, nízké důchody… Nová realita českých důchodců. Paní Olga se svým důchodem čtrnáct tis…