Respekt zavelel k boji za odvolaného rozhlasového šéfa: Bylo to účelové! Nechali si na něj napsat posudek estébákem, píšícím pro ParlamentníListy.cz!

12.12.2018 21:26

Komentátor Jaroslav Spurný z Respektu se pozastavuje nad důvodem generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala, kvůli kterému neprodloužil smlouvu se šéfredaktorem stanice Vltava Petrem Fischerem. Nesplnil podle něj zadané úkoly a stanice dál stagnuje. „Nikdo mi nikdy neřekl, že jsem něco nesplnil,“ říká na svou obranu v rozhovoru pro Respekt.cz Fischer.Spurný je přesvědčen, že jeho odchod spočívá v něčem jiném. Zmiňuje posudky od evidovaných agentů StB na ČRo Vltava, z nichž jeden spolupracuje s ParlamentnímiListy.cz.

Respekt zavelel k boji za odvolaného rozhlasového šéfa: Bylo to účelové! Nechali si na něj napsat posudek estébákem, píšícím pro ParlamentníListy.cz!
Foto: Michal Rusek
Popisek: Koláž

Liberální Petr Fischer podle Spurného nepadl do oka některým radním z Rady Českého rozhlasu, a tak si objednali posudek na stanici Vltava u dvou údajných expertů – Jiřího Mikeše a Lubomíra Zemana. „Ti jsou k nalezení v evidencích StB jako agenti. První z nich je navíc častým komentátorem na alternativních a proruských Parlamentních listech,“ zdůraznil komentátor.

Následně upřesnil, že spisy StB se však ani na jednoho muže nedochovaly, byly prý skartovány a není možné určit, jak moc a zda se s komunistickou politickou policií zapletli.

„Jisté je, že Jiří Mikeš je v posledních letech glosátorem politického a mediálního dění pro Parlamentní listy,“ pokračoval komentátor a zmínil například text, který Mikeš napsal k ocenění Jaromíra Nohavici ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Tak nám odrovnali Nohavicu! Média a různí Rejžkové nám namlouvají, že s tímhle naším bardem je definitivně zameteno. Masová a zprivatizovaná česká média to zařídí. Mediální monopol nadřazených intelektuálů definitivně padl. K jejich vyřazení z provozu stačilo tak málo,“ citoval názorně úryvek Mikešovy glosy.

„Stačí si na internetu vyhledat sousloví Mikeš plus Parlamentní listy a vypadnou stovky podobných citátů – a skoro všechny namířené proti současným médiím,“ doplnil s tím, že je pro něj „záhadou“, proč si rada tyhle dva muže vybrala na hodnocení stanice Vltava. 

Připomíná tak zdůvodnění Hany Dohnálkové, šéfové rady, která hovoří o tom, že si vybrali tyto dva muže, protože jsou vedeni jako externí spolupracovníci rozhlasové rady, jsou odborníci a řekli, že to pro ně udělají.

„Po upozornění, že Mikeš píše pro Parlamentní listy, je velkým kritikem svobodných médií a jeho slova jsou většinou postavena na manipulaci, už Hana Dohnálková trochu znejistí,“ uvedl Spurný a připojil reakci Dohnálkové:„Nemáme právo mluvit panu řediteli Zavoralovi do jeho personálních rozhodnutí.“

Zároveň pak Dohnálková také prý uvedla, že posudek není zatím hotový a nemusí pro ně sehrát žádnou roli. Podle jejích slov se bude ještě příští středu konat zasedání Rady českého rozhlasu, na němž bude muset ředitel Zavoral vysvětlovat, proč smlouvu Petru Fischerovi neprodloužil.

Respekt dal prostor k vyjádření i končícímu šéfredaktorovi stanice Vltava Petru Fischerovi, který stanici řídil poslední dva roky, od prosince 2016. „Nikdo mi nikdy neřekl, že jsem něco nesplnil. Uvádět nějaké důvody pár dní před vypršením smlouvy, tedy až 12. prosince, když předtím nic z toho neslyšíte, je zvláštní přístup,“ poukázal Fischer na zvláštnosti provázející jeho odchod.

„Najednou se někdo prostě rozhodne něco hodnotit, když do té doby žádné hodnocení nikdy neprováděl,“ namítá dál Petr Fischer v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Podle informací Respektu totiž existuje také posudek na stanici Vltava, který měli vypracovat Jiří Mikeš a Lubomír Zeman. Oba muži jsou k nalezení v evidencích StB jako agenti. Server upozorňuje, že první z nich je navíc častým komentátorem na alternativních a proruských Parlamentních listech.

„Nebylo mi ale řečeno, že jsem dnes skončil kvůli tomuto. Na tento posudek se nikdo na jednání neodvolával,“ upřesnil Fischer a zopakoval, že důvody neprodloužení smlouvy přesně neví, ve výsledku se to scvrklo na výtky ohledně nedostatečné poslechovosti, ztráty důvěry a zmíněna byla i analýza na Fischerův program od Miloše Zvěřiny z České televize, kterou doposud neviděl.

„Nemohu se ubránit pocitu, že se jedná o účelovou záležitost, která není ve skutečnosti postavená na reálných argumentech týkající se mé odvedené práce, ale je to osobní msta pana ředitele i Rady Českého rozhlasu, kteří se mnou mají dlouhodobě problém," řekl na závěr Fischer.

Původní zdroj ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

15:00 Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

Přichází poslední šance, jak zastavit unijní Green Deal? Možnost ubránit se zdražování energií, omez…