Restart české ekonomiky ohrožuje politika EU. Vládní tým přemýšlí, co s tím udělat

29.01.2024 21:30 | Monitoring

Národní ekonomická rada vlády (NERV) v rámci 37 doporučení pro nastartování české ekonomiky varuje i před protekcionismem Evropské unie. Pro českou ekonomiku je prý naopak žádoucí mít nadále přístup k moderním technologiím ze států mimo EU. S tím souhlasí také čeští europoslanci, podle nichž sice musí EU snižovat svoji závislost na dovozu u některých klíčových komodit, neměla by ale jednotlivým státům regulacemi zabraňovat v uzavírání vlastních dohod se státy mimo Evropu.

Restart české ekonomiky ohrožuje politika EU. Vládní tým přemýšlí, co s tím udělat
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Před protekcionismem, tedy upřednostňováním vlastních výrobků a služeb před zahraniční konkurencí v rámci unijního bloku, varovala Národní ekonomická rada vlády. Ta minulý týden představila sadu opatření, kterými by mohla vláda Petra Fialy nastartovat českou ekonomiku. Mezi 37 opatřeními se NERV zmiňuje také o evropském protekcionismu, který vychází zejména z tlaku Německa nebo Francie. Pro českou ekonomiku ale může být škodlivý.

„Restart české ekonomiky bude vyžadovat vyjma jiných faktorů také přístup k nejmodernějším technologiím. Významná epicentra inovací se nacházejí mimo Evropu (zejm. USA, Asie, Izrael). Tlak některých členských zemí (např. Francie, Německo) na zajištění ‚strategické autonomie‘ v oblasti technologií formou regulací, jako licence, cla, daně, nedopadnou homogenně na členské státy, ale především na ty země, které poptávku po technologiích nedokážou pokrýt z vlastních zdrojů, ale zároveň nepředstavují trh s velkým potenciálem,“ varuje NERV.

„Doporučujeme v koordinaci s relevantními zájmovými skupinami vypracovat argumenty proti snahám prosazovat ekonomický protekcionismus skrze struktury Evropské unie EU a prosazovat je v Bruselu tak, aby zajistily české ekonomice možnosti importovat nové technologie jako zdroj inovací, a zároveň udržet exportní potenciál zboží, služeb i know-how na globálním trhu,“ radí odborníci z Národní ekonomické rady vlády.

Souhlasí s tím řada český europoslanců, podle Veroniky Vrecionové (ODS) je potřeba najít balanc mezi protekcionismem a svobodným obchodem. „Z obecného hlediska je omezování protekcionismu a vyjednávání obchodních dohod směrem, který ODS dlouhodobě podporuje a podporovat bude. Na druhou stranu je v některých strategických oblastech důležité vytvářet bezpečné kapacity uvnitř EU, ať už jde třeba o výrobu polovodičů či léků,“ řekla Vrecionová pro CNN Prima NEWS.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

13:47 Haló, tady Fosil. Volám Solára. Jak mě slyšíte? Topolánek i Fiala píší o blackoutu

Prahu i významnou část Čech postihl v pátek kolem poledne masivní výpadek elektřiny. Petr Fiala ale …