Revoluce ve zdravotnictví začíná. Pacient může rozhodnout o vlastní smrti

29.03.2012 8:52

Po sedmi letech diskusí, polemik a hádek se naplno rozjíždí reforma českého zdravotnictví. Mezi zásadní novinky patří i právo každého člověka, že si může sám určit, v jakém případě jej lékaři nesmějí oživit.

Revoluce ve zdravotnictví začíná. Pacient může rozhodnout o vlastní smrti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

Podle MF Dnes pacienty čeká od příštího pondělí množství výrazných změn při návštěvě lékaře nebo zdravotnického zařízení.

Zřejmě nejvýraznější změnou je skutečnost, že je z pacienta klient.

Další důležitou novinkou je právo pacienta, že si může sám určit, v jakém případě jej lékaři nesmějí oživovat. Prohlášení, které napíše, bude mít platnost po dobu pěti let a musí obsahovat i poučení lékaře. Bez něj pozbývá platnosti.

Větší práva reforma přináší dětským pacientům. Lékař bude mít povinnost sdělit podrobnosti o léčbě a zdravotním stavu i zcela malým dětem - samozřejmě přiměřenou formou s ohledem na jejich věk. Názor malého pacienta musí být lékařem zaveden i do zdravotní dokumentace. Pokud by byl jeho názor v rozpozporu s přáním jeho rodičů - jde například o interupci u nezletilé dívky - musí o právech pacienta rozhodnout soud.

V případě, že dětského pacienta čeká závažný zákrok, který může zásadně ovlivnit jeho zdravotní stav, musí se zákrokem vyslovit souhlas oba rodiče. To platí až do plnoletosti dítěte. O této podmínce se rozpoutala mezi odbornou veřejností vášnivá diskuse. Do této oblasti totiž může spadat i běžné očkování.

Bouřlivé reakce vyvolal i další bod reformy. ččlověk si bude moci připlatit za tzv. nadstandart. Například za peníze dostane lepší čočku nebo sádru. Základní platbu bude hradit pojišťovna. Každá nemocnice by měla mít vyvěšené ceníky.

Další změnou je, že záchranná služba má o pět minut více času na příjezd k pacientovi. Ministerstvo zdravotnictví v této souvislosti uvedlo, že dvacet minut je dostačující doba a více odpovídá reálné situaci. Například v horských oblastech záchranáří dosavadní limit nestíhali.

Mezi zásadní změny je zákonné stanovení věkové hranice (49) pro možnost umělého oplodnění žen. Stát ovšem hradí tento úkon pouze do 39 let, starší ženy si oplodnění musí uhradit samy. Tato oblast zahrnuje i přísné sankce. Pokud například lékař prozradí totožnost anonymního dárce spermatu, hrozí mu finanční postih až do výše sto tisíc korun.

Sterilizace a další

Nová pravidla platí pro sterilizaci. Bez zdravotního důvodu je povolena pouze u osob starších 21 let.

V článku MF Dnes rovněž uvádí, že pacient bude mít právo konzultovat názor svého lékaře s konkurecí, tedy s jiným lékařem. Tato možnost je ovšem pouze teoretická, neboť s touto možností nepočítají zdravotní pojišťovny a konzultaci proto nebudou pacientům hradit.

Zákon v nové úpravě vypustil definici, že pacient musí mít péči odpovídající nejnovějším poznatkům vědy. Lékař má nyní pacientovi poskytnout péči s ohledem na konkrétní podmínky a možnosti. Na jedné straně toto ustanovení lépe odráží realitu, na straně druhé panují obavy, že si nemocnice začnou zavádět vlastní standardy. To jim ovšem zákon nedovoluje.

Reforma zahrnuje i větší práva pro nemocnice. Značný význam bude mít vnitřní řád nemocnic, který například opět stanovuje návštěvní hodiny. Pokud pacient nedodrží vnitřní předpisy, nemocnice jej může vyřadit z léčby. Zároveň ale má nemocniční zařízení novou povinnost - musí pacienta vybavit při propuštění léky a pomůckami na dobu tří dnů.

Vznikne 14 registrů, kde budou evidováni lidé vážně nemocní, i ženy, které absolvovaly porod. Zároveň registr musí obsahovat i informace o sociálním zajištění pacienta. Zda toto ustanovení není protiústavní, rozhodně Ústavní soud.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bob

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …