Řežba migrantů v Calais: VIDEO a nové informace TV Prima. Je to čím dál horší

4. 2. 2018 10:55

Přístavní město Calais na severu Francie se dál potýká s problémy, které s sebou přináší migrační krize. Server ParlamentníListy.cz o tamní situaci své čtenáře informuje. Televize Prima teď pro dokreslení celé situace zveřejnila záběry přímo z města. Jeho obyvatelé to často nemají lehké. Uprchlíci po sobě začali ve městě střílet.

Řežba migrantů v Calais: VIDEO a nové informace TV Prima. Je to čím dál horší
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ilegální tábor zvaný "džungle" opouštějí jeho obyvatelé
reklama

V právě končícím týdnu se situace v severofrancouzském přístavním městě Calais vyostřuje. Od počátku migrační krize to tady na severu Francie nemají lehké. Úřady se musely vypořádat např. s nelegálním táborem uprchlíků a migrantů, známým pod jménem Džungle. Ale ani poté, co byl živelně vzniklý tábor zrušen, se zdejší situace zcela nezklidnila. Ba naopak. Zdá se, že napětí dál roste.

Anketa

Pokud se Babišovi nepovede získat důvěru pro 2. vládu, jste pro předčasné volby?

90%
10%
hlasovalo: 11236 lidí

Francouzské úřady přijaly ve čtvrtek oznámení, že se v Calais ozývá střelba. Podle informací agentury Reuters tu po sobě pálily dvě skupiny uprchlíků z Afghánistánu a z Eritreje. Střelbu podle dostupných informací rozpoutali Eritrejci a policie, která co nejrychleji dorazila na místo, musela chránit afghánské uprchlíky, a to hned před dvěma sty Eritrejců.

V přestřelce byli vážně zraněni čtyři lidé, dva uprchlíci utrpěli méně závažná zranění a dvanáct dalších lidí bylo zraněno lehce. Francouzský ministr vnitra Gerard Collomb se do Calais vydal, aby zdejší situaci, kterou označil za vážnou, sám prověřil. Bitky podle jeho názoru rozdmýchávají organizované gangy.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Francouzské úřady tvrdí, že v Calais a okolí žije asi šest set migrantů, ale podle odhadu humanitárních pracovníků, kteří se zde také pohybují, jde spíše o osm stovek uprchlíků.

Televize Prima přinesla záběry přímo z Calais. Reportáž je k vidění také na sociální síti Facebook. Město podle reportérky prožívá tak těžké časy, jaké dosud nezažilo. Střelba mezi migranty je nebezpečnou novinkou. „Viděli jsme scény jako z války, nerozumím tomu,“ uvedl na kameru jeden z humanitárních pracovníků, Loane Torondelle. Údajně spolu uprchlíci sváděli boj o teritorium.

„Říkám vám to jasně, tohle už se nedá vydržet,“ zhodnotila situaci starostka Calais Natacha Bouchartová. „Posunuli jsme se na novou úroveň, je to pro nás novinka,“ doplnil mluvčí policejních odborů Frédéric Baland.

Před dvěma týdny situaci v Calais obhlížel také francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle místních ke zlepšení situace nijak nepřispěl. Situace se spíše zhoršila, od té doby totiž do města dorazili další uprchlíci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán toho má dost. Vzal do ruky čísla a vysvětloval... Evropa slábne, velmi rychle

16:29 Orbán toho má dost. Vzal do ruky čísla a vysvětloval... Evropa slábne, velmi rychle

Jak informoval web maďarské vlády About Hungary, Viktor Orbán měl projev na konferenci Europe Uncens…