Rezignace vlády a Rakušana. Jako Luther na vrata lepili důchodci výzvu na dveře muzea. A těch policajtů

31.03.2023 20:50 | Reportáž

Rezignace ministra Rakušana, vyšetření zásahu policie proti demonstrantům, rezignace celé vlády, odstranění ukrajinských vlajek ze státních budov a konec šikany docenta Ševčíka. Takové a mnoho dalších požadavků vyvěsili v pátek představitelé Holešovské výzvy na dveře historické budovy Národního muzea v Praze. Bylo u toho dost policistů.

Rezignace vlády a Rakušana. Jako Luther na vrata lepili důchodci výzvu na dveře muzea. A těch policajtů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Představitelé Holešovské výzvy sdělili své požadavky na současnou vládu

„O něco více než před půl tisíciletím zveřejnil Martin Luther své protiodpustkové teze. Stejně jako on, my teď zveřejňujeme naše požadavky na současnou vládu,“ sdělil Miroslav Kelnar poté, co se souputníkem z Holešovské výzvy Slávkem Popelkou přilepili seznam svých požadavků na prosklené dveře Národního muzea. ParlamentníListy.cz byly při tom.

Skoro proti všem

V páteční dopoledne byly schody před historickou budovou Národního muzea v Praze téměř liduprázdné. Ke vchodu přijela záchranka. Nejspíš se někomu z naturálních exponátů v muzeu udělalo zle. Popelka s Kelnarem vystoupili na schody a začali do megafonů hlásat své teze. Ve čtvrtek totiž sepsali „Veřejné vyhlášení Holešovské výzvy s formulovanými požadavky na současnou vládu/, oba se pod něj podepsali a dnes se vše jali předčítat nad Václavákem.

Ve vyhlášení se – v reakci na dřívější demonstraci na Václaváku proti bídě a události na ni navazující – na úvod píše: „Dne 11. 3. 2023 došlo k bezprecedentnímu napadení neagresivních demonstrujících žádajících odstranění ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea, kdy po úvodním klidném průběhu přešla policie od určitého okamžiku k fyzickému napadání demonstrujících a vyvolávání konfliktů s protivládními jedinci. Těžkooděnci začali od tohoto určitého momentu napadat vybrané jednotlivce z davu, sráželi je k zemi, svazovali jim ruce a odvlékali tyto osoby do budovy Národního muzea. Nebyly výjimkou ani údery pěstí do obličeje a jiné druhy fyzického trýznění. Žádný z přítomných odvlečených nezavdal příčinu k tomu, aby byl tímto hrubým a brutálním způsobem napadán a vystavován policejní šikaně.“

Holešovská výzva ve vyhlášení mimo jiné požaduje okamžitou rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana, vyšetření zmíněného zásahu proti demonstrantům, vyplacení finančních kompenzací napadeným demonstrantům a ukončení stíhání demonstrantů. Také se tam píše, že by vláda měla do jednoho měsíce rezignovat, ze všech státních budov budou s okamžitou platností odstraněny všechny ukrajinské vlajky, ukončí se dodávky zbraní na Ukrajinu a přestane jednostranná propaganda s rusofobní atmosférou. Těch požadavků je celkem dvanáct.

Sedm policajtů?

Dvojici si začali na kameru a chytré telefony natáčet tři u muzea již dříve postávající pánové, nejspíš tajní policisté. Kousek odtud stála skupinka čtyř uniformovaných, kteří nevěděli, co dělat. Chvílemi pozorovali řečníky, chvílemi jakoby jim to „výtržnictví“ chtěli zatrhnout, chvílemi klábosili mezi sebou. Na dva nespokojené důchodce nejspíš sedm policajtů. Slušná náplň práce v zemi, kde státní zaměstnanci údajně nestíhají a jejich počty rostou každý rok. Ostatně o jejich platech si mohou lidé pracující v soukromém sektoru jen nechat zdát.

Nicméně Kelnar si postěžoval na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání i na pořad Nory Fridrichové „168 hodin“. Mimo jiné napsal: „Autorka reportáže bezostyšně zamlčuje vůbec existenci nějaké druhé verze, kromě té vládní, to považuji za naprosté selhání Fridrichové a projev její nekompetentnosti. Fridrichová se takto pokouší ve své reportáži přeformátovat skutečný průběh událostí tak, aby navodila v divácích nepříznivý postoj vůči demonstrujícím před Národním muzeem.“

Když si senioři připravovali své archy k nalepení na dveře muzea, ty jim několikrát spadly. Je větrno a sychravo. Pak je nakonec na sklo nalepili, ale během několika sekund je člen soukromé ochranky muzea začal strhávat. Když mu oba doporučili, aby si to přečetl, odvětil: „Já dělám jen svou práci!“

Dva výtečníci

Podle Popelky je Holešovská výzva z roku 2012 stále živá a sdružuje řadu iniciativ. „Jde hlavně o lidi na Moravě. Naši příznivci na tom nejsou tak finančně dobře, aby každou chvíli mohli zajet protestovat do Prahy. Jde o to, udržovat vysokou morálku a naději v době, kdy je národu hodně zle,“ sdělil s tím, že ukrajinská vlajka na státních budovách řadě patriotů vadí proto, že režim v Kyjevě není demokratický a v roce 1968 o invazi do Československa rozhodovali a prováděli ji hlavně Ukrajinci.

Podle Kelnara se 11. března před Národním muzeem v Praze odehrála politická provokace, protože vše bylo připravené: „Policie se zaštiťuje tím, že šlo o nepovolenou akci. Ano, někteří demonstranti se následně k muzeu přesunuli spontánně. Ostatně, když před pětatřiceti lety agent StB Zifčák odklonil studentský průvod na Národní třídu, bylo z toho pendrekování. Šlo ale o podobný protivládní protest jako na začátku měsíce. Tehdy však byli policisté hnáni k odpovědnosti, nyní ne!“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

56 miliard! A Bartoš neví. Šlachta tahá drsné nařčení

11:40 56 miliard! A Bartoš neví. Šlachta tahá drsné nařčení

Do veřejného prostoru před pár dny unikla informace, že se ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Pi…