Režisér Svěrák burcoval na Václaváku: Z celé země nám vzkazují „Nejste v tom sami!“

14.03.2018 21:31

Dnes večer se sešly na pražském Václavském náměstí i v dalších městech tisíce lidí, kteří protestují za svobodu slova a médií. Tyto demonstrace reagují na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana, v němž kritizoval Českou televizi a další média. Na Václavském náměstí demonstrující přišel podpořit i režisér Jan Svěrák, který zároveň dav burcoval.

Režisér Svěrák burcoval na Václaváku: Z celé země nám vzkazují „Nejste v tom sami!“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za zachování svobody slova a médií v reakci na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana
reklama

Oproti demonstraci na Václavském náměstí z minulého týdne tentokrát organizátoři zřídili řečnické pódium. K demonstrantům proto v prostoru pro řečníky promluvil i režisér Jan Svěrák, kterého prezident svým prvním proslovem po slavnostní přísaze přiměl sepsat petici na poporu České televize.

„Říká se, že jsme rozdělený národ a jsme prý pražská kavárna proti zbytku země. Jsme chudí proti bohatým a nešťastní proti šťastným. A jsme Česko B proti Česku A,“ zahájil svůj proslov režisér, podle kterého jsme se nechali takto rozdělit, protože tak se mocným lépe vládne, když je národ rozdělený.

Dále vybídl lidi, aby si poslechli, že zveřejnil výzvu Pět vět na obranu České televize. „Televize, která nevysílá vždycky to, co chceme vidět a na kterou musíme měsíčně platit 135 korun,“ řekl Svěrák s tím, že za dva dny tato výzva na internetu nasbírala šest tisíc podpisů.

Režisér se proto rozhodl přečíst seznam měst a obcí, odkud podpisy jsou, jelikož ho prý překvapilo, že takto neuvažují pouze lidé právě přítomní na Václavském náměstí, hájící Českou televizi. „Byly to třeba i Plzeň, Petříkov, Praha, Zlín, Kamenický Šenov, Praha 10, Mikulčice, Turnov, Vyškov, Zlín, Šenov, Praha 5, Týnec,“ uvedl Svěrák a zdůraznil, že to není pražská kavárna, ale celá země.

„V celé zemi jsou lidé, kteří chápou, že svobodná média musíme bránit a chránit stejně jako novináře před mocenským tlakem. Kdybychom jim dovolili vzít nezávislost našich médií, už je nikdo nebude za nás schopen kontrolovat,“ burcoval dav režisér a sklidil hlasitý potlesk. „Z celé země nám vzkazují: Nejste v tom sami,“ připomněl.

Poté řekl, že nyní je všem demonstrantům na Václaváku hej a je vidět, že jsou silní. „Proto všichni společně do všech měst, které jsem uvedl, vzkažme: „Hej, vy tam, nejste v tom sami,“ zakřičel Svěrák k davu, který následně začal jeho slova skandovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

4:45 „Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

ParlamentníListy.cz oslovil rodák z Telče, který byl podle svých slov účastníkem nedávné akce předse…