Říkají si „asistenti“. Ale často dělají pro poslance něco úplně jiného. Podívejte se

10.06.2016 7:51

Až 35 tisíc korun může mezi své asistenty rozdělit měsíčně každý poslanec. Pro samotné asistenty je ale někdy důležitější než finanční odměna volný přístup do kuloárů, kde mohou napřímo oslovovat zákonodárce a lobbovat. Někteří asistenti tak pracují i jen za tisícovku měsíčně. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Říkají si „asistenti“. Ale často dělají pro poslance něco úplně jiného. Podívejte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny
reklama

Asistenty zákonodárcům v dolní komoře dělají i vlivní lobbisté či bývalí politici, z nichž někteří berou minimální odměnu jeden tisíc korun. Asistentská kartička jim však dává volný přístup do sněmovních kuloárů. Hlavní výhodou tak pro ně je, že mohou být „u toho“.

Poslanec Martin Lank z Úsvitu má za asistenta Miloslava Kožnara, kontroverzního lobbistu, který za svou práci pro Lanka dostává tisícovku měsíčně. „Já bych ho ani nepovažoval za asistenta, spíš je to takový konzultant,“ říká Lank, jemuž prý Kožnara doporučil jejich společný známý.

MF Dnes upozorňuje, že Kožnar se v minulosti zapletl do kauzy nákupu obrněných pandurů. Odvážně se v roce 2010 zastával vedení ČSSD a tvrdil, že ne oni, ale on jednal s představiteli rakouské firmy Steyr, která si stěžovala na podivné praktiky na české straně. V roce 2012 se zase na veřejnosti objevila nahrávka, na které Kožnar lobbuje za prodloužení provozu elektrárny Prunéřov.

„Varoval mě, že byl v minulosti spojován s různými věcmi, ale pokud vím, tak mu nebylo nic prokázáno,“ říká Lank s tím, že Kožnarovy služby využívá kvůli jeho zkušenostem v politice, díky kterým tento zákulisní hráč může pořád ještě nezkušeného poslance Úsvitu dovést za těmi správnými lidmi.

Stejně nízký plat jako Kožnar inkasuje i vlivný člen ČSSD Radim Turek díky své stranické kolegyni, poslankyni Pavlíně Nytrové. Ta má kromě něj ještě čtyři asistenty. „Připravuje mi mediální poradenství v oblasti bezpečnosti a obrany,“ říká Nytrová o bývalém poslanci, který v ČSSD platí za experta na bezpečnost. Nytrová si prý Turka vyhlédla jako dvojku volební kandidátky na Frýdecko-Místecku. Turek donedávna pracoval jako poradce ministra vnitra, za což pobíral okolo třiceti tisíc měsíčně. Dosud je poradcem na Ministerstvu obrany. Resort jeho rady ocenil na padesát tisíc měsíčně. Možná i proto si Turek může dovolit poskytovat své služby Nytrové tak levně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

22:22 Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

Starosta pražských Řeporyjí a významný politik ODS Pavel Novotný přišel podebatovat do Studia svobod…