Říkali mu Blb z Horní Dolní. Dostal funkci a prý nic nedělá

10.01.2011 7:43

Poslanec a starosta Prahy 13 David Vodrážka je v čele zahraničního výboru Sněmovny. Zatím odmítl první a jedinou zahraniční cestu a vyhlásil vánoční prázdniny. Spekuluje se o tom, že post získal jen jako dobrou trafiku.

Říkali mu Blb z Horní Dolní. Dostal funkci a prý nic nedělá

David Vodrážka, starosta Prahy 13 a někdejší odborník na životní prostředí, je už šest měsíců v čele zahraničního výboru Sněmovny. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že tento post je pouze trafikou. Vodrážka totiž stihl chybět na první a jediné zahraniční cestě svého výboru, odmítl jet i do Bruselu, s vysvětlením, že si o euroschůzkách myslí své  a v prosinci výboru uložil vánoční prázdniny. Jako předseda výboru bere Vodrážka k poslaneckému platu dalších 25 tisíc korun měsíčně.

Vodrážkovo vedení údajně komplikuje práci, stěžují sami členové výboru.

"Kvůli nepřítomnosti pana předsedy na zahraniční cestě na Slovensko jsme se nemohli setkat s nejvyššími představiteli této země," podotkla místopředsedkyně zahraničního výboru Lenka Andrýsová (VV) pro Aktuálně.cz.

Vodrážkova absence byla vysvětlena tím, že se tehdy v listopadu místo zahraničním sousedům věnoval své domovské městské části, byl na ustavujícím zasedání zastupitelstva Prahy 13, kde obhájil starostenský post.

Chybí informace

Andrýsové se také nelíbí, že z webových stránek výboru nelze nic vyčíst. Jediné, co se podle ní zájemci doposud dozvěděli, bylo, že se „poslanci-diplomati" nesešli vůbec, a nebyla tam ani zmínka o tom, kdy přesně se sejdou v prvním měsíci v roce. Programy ostatních výborů Sněmovny byly ve stejné době snadno k dohledání.

Vodrážka se do komunálních voleb chce více věnovat Praze 

"V prosinci byla sněmovna 14 dní, taky byly vánoce a nebylo nic důležitého na programu. Teď se výbor sejde devatenáctého. Já jsem avizoval, že do komunálních voleb se budu víc věnovat Praze. Ale komunální politika mi už nebude bránit v práci pro výbor, spousta kolegů také starostování umí skloubit s takovými funkcemi," hájí se Vodrážka.

Funkci dostal, protože prohrál

Vodrážka se do čela diplomacie dostal přes jeho vnitrostranický neúspěch. Poté, co byl vyšachován z vedení ODS a i ze svých ministerských ambicí, na něj výbor zbyl. Do té doby se k zahraničním tématům vůbec nevyjadřoval.

Ještě před volbami byl stranickým mluvčím pro životní prostředí a zpochybňována byla i jeho znalost cizích jazyků.

Neúspěch na stranickém kongresu pozorovatelé zdůvodňovali nepovedeným kandidátským projevem, za který sklidil smích a přirovnání ke komunistickému aparátčíkovi Milouši Jakešovi. Dalšími přezdívkami, kterými byl Vodrážka uvnitř strany v minulosti častován, je označení "Ken" (kvůli fotogenické vizáži) či méně lichotivý "Blb z Horní Dolní", jak se o Vodrážkovi vyjádřil někdejší šéf ODS Mirek Topolánek.

Související:

Vánoce u Vodrážků: Zlaté prase jsem nikdy neviděl, smutní poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nip

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spása třetí dávkou? 262 ji dostalo, leží ve špitále. Nová čísla

10:05 Spása třetí dávkou? 262 ji dostalo, leží ve špitále. Nová čísla

K číslům pravidelně zveřejňovaným na profilu Ondřeje Dostála přibylo nové rozdělení u těch, kteří le…