Říšský protektor do Maďarska? Po zvolení Viktora Orbána se strhlo peklo. USA, Německo, EU...

10. 4. 2018 11:04

Evropští politici reagují na vítězství Fidesz v čele s Viktorem Orbánem. Přes umírněné komentáře je zřejmé, že představitelé Evropské unie drželi palce maďarským socialistům a Zeleným. Ale ze Spojených států a Evropského parlamentu zazněly i velmi nekompromisní názory.

Říšský protektor do Maďarska? Po zvolení Viktora Orbána se strhlo peklo. USA, Německo, EU...
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

„Vítej zlatý hattricku,“ mohl by si říkat maďarský premiér Viktor Orbán poté, co jeho strana Fidezs získala po volbách v roce 2010 a 2014 dvoutřetinovou většinu také tuto neděli. Uspět takovým způsobem v parlamentních volbách je záležitost, o které mohou současní evropští politici pouze snít. Angela Merkelová se sice stala letos německou kancléřkou již počtvrté, ale její CDU nikdy nedosáhla tak přesvědčivého výsledku.

Anketa

Koho byste vybrali do čela KSČM?

hlasovalo: 8326 lidí

Zatímco v Maďarsku je Orbán nezpochybnitelnou „jedničkou“, v rámci členských zemích Evropské unie je na něj pohlíženo spíš jako na „enfant terrible“. Pnutí mezi jeho vládou a Bruselem se zvýšilo se začátkem migrační krize. Zatímco Juncker, Mogheriniová, Merkelová a spol. zůstali pouze u slov o multikulturní společnosti, evropských hodnotách a solidaritě, Orbán se chopil iniciativy a rozhodl se stovky tisíc migrantů z Blízkého východu a Afriky do své země nevpustit.

V důsledku toho se zhoršil vztah Orbána s jeho někdejším mentorem Georgem Sorosem a maďarský premiér si od té doby musel na svoji hlavu vyslechnout mnoho nelichotivých nálepek. Je mimo jiné obviňován z nastolení autoritářského režimu, nacionalismu, xenofobie apod. Maďarští voliči však stojí za Orbánem a výsledek nědělních voleb je toho jasným důkazem. Fidesz získal v koalici s křesťanskými demokraty 133 ze 199 parlamentních křesel.

Orbánovi se dostalo očekávané podpory a gratulace od jeho polského protějšku Mateusze Morawieckého, Marine Le Penové, Geerta Wilderse a dalších euroskeptických politiků. Blahopřání mu ale zaslala také Angela Merkelová či šéf Evropského parlamentu Jean-Claude Juncker. Gratulace k volebnímu úspěchu obdržel Orbán také od Evropské lidové strany (EPP), do které v Evropském parlamentu patří také jeho Fidesz. Německý ministr vnitra Horst Seehofer vyjádřil asi největší sympatie k Orbánovi, když vyzval EU, aby se přestala k Maďarsku chovat arogantně a přezíravě.

Zatímco Juncker, Tusk či Merkelová v souvislosti s blahopřáním zmínili jen rozdíly v pohledu na některá témata jen zlehka a v podstatě smířlivě, šéf Aliance liberálů a demokratů pro Evropu a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt si nebral servítky. „Tím, že EPP gratuluje Orbánovi, aniž by jej vyzvala k respektování evropských hodnot, dává fakticky zelenou jeho autoritářskému režimu,“ rozčílil se Verhofstadt.

Stejně nekompromisní byla také historička a publicistka Anne Applebaumová. „Problém s Viktorem Orbánem není proto, že je konzervativec či je proti migraci. Hlavní problém je, že zničil nezávislá média a soudy, je zkorumpovaný a vede nenávistnou propagandu, která naprosto otrávila veřejný prostor v Maďarsku,“ napsala na Twitteru držitelka Pulitzerovy ceny, která před více než třemi lety vystoupila v Knihovně Václava Havla.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

10:56 Výhrůžný dopis poslancům kvůli Xaverovi. Z Evropy. Dostal ho Klaus ml. a zveřejnil ho

Na poslance českého parlamentu čekal ve středu ráno ‚hezký‘ dopis. Takový z kategorie vytýkacích. Vá…