Řítíme se do pr*seru v Policii ČR. Během Fialovy vlády bublá nevídaná krize
15.04.2025 4:41 | Analýza
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před více než týdnem oznámil, že by chtěl předložit návrh navýšení rozpočtu svého resortu, který by podle něj umožnil přidat hasičům a policistům od července 4 tisíce korun. Krátce na to však přišla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s návrhem, který by znamenal více než dvojnásobné přidání armádě. Místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka přitom již nyní varuje, že část příslušníků v bezpečnostních sborech „velmi významně zvažuje“, že kvůli značně rozdílnému ohodnocení odejde do armády. Pro ParlamentníListy.cz uvedl, že by politici neměli pohlížet na policisty, hasiče, příslušníky Vězeňské služby ČR a na vojáky jako na „politické hračky“.
Foto:
archiv
Popisek: Martin Červenka
Ministr vnitra Vít Rakušan popsal, že přijetí návrhu mimořádného navýšení rozpočtu pro jeho resort o více než miliardu korun pro letošní rok by umožnilo přidat hasičům a policistům od července 4 tisíce korun, přičemž 3200 korun by policisté a hasiči dostali v rámci stabilizačního příplatku a do odměn by se dle ministra propsalo zbývajících 800 korun.
Analýza porovnávající platy v bezpečnostních složkách, kterou si ministr vnitra nechal zpracovat, ukázala, že vojáci v předloňském roce v průměru vydělávali o 3 tisíce až 7 tisíc měsíčně více než policisté. Řadoví dopravní nebo pořádkoví policisté podle tohoto dokumentu pobírali ve srovnání s řadovými hasiči a vojáky o zhruba 6 tisíc až 8 tisíc méně. I v letošním roce před zvyšováním platů v armádě rozdíl podle Rakušana činil průměrně 2500 korun ve prospěch vojáků.
Otevření tématu platů v bezpečnostních složkách jen několik měsíců před volbami u opozice vyvolalo otázky, zdali by k němu došlo, i pokud by letos volby nebyly. Například předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) na Rakušanova slova reagoval s tím, že je zarážející, že vláda k navyšování platů nepřistoupila již dříve.
Od části příslušníků bezpečnostních sborů přitom varování před zhoršující se situací v souvislosti s nedostatečným platovým ohodnocením a na to navázaném hlubokém podstavu u policistů, hasičů či Vězeňské služby přichází již delší dobu.
Na problémy z toho plynoucí poukázal v loňském roce v médiích místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka, jenž se kvůli dopadům v podobě dlouhého čekání občanů na policisty po oznámení rozhodl o situaci promluvit veřejně a na webových stránkách Konec PČR zmiňuje stále více řídnoucí stavy příslušníků jednotlivých policejních oddělení. Uvádí, že na Obvodním oddělení v Písku, kde slouží, bylo k letošnímu březnu 25 policistů, přestože plánovaný stav tohoto oddělení je oproti skutečnému o téměř polovinu větší a mělo by tam sloužit 41 příslušníků. Aktuálně k tomu doplnil, že situace se nemůže zlepšit, protože poslední nový policista nastoupil v červnu 2024, od té doby nikdo nový nenastoupil, a zároveň je další kolega ve výpovědní lhůtě.
„Dlouho jsem zvažoval, jestli to vůbec zveřejnit. Pak ale přišla ta pověstná poslední kapka a už to muselo ven, protože pokud už nejsme schopni dojet na nějaké závažné oznámení v řádech pár minut, ale počítá už se to na desítky minut, tak je skutečně něco špatně. A je třeba, aby se to změnilo a začalo se s tím něco dělat…“ sdělil policista v říjnu loňského roku pro ParlamentníListy.cz.
Ani po přibližně půl roce se situace dle něj nikterak nelepší. „Ta situace je čím dál horší. Aktuálně jsem řešil, že se na mě obrátila paní s informací o jednom konkrétním oznámení. Chtěla učinit oznámení na nejbližším útvaru, a nakonec vše mohla oznámit až na sedmém útvaru od dané lokality. Ty předchozí útvary byly buďto zavřené anebo na nich byli pouze dva policisté, kteří byli vytíženi. Takže takováto je aktuální situace,“ popisuje Červenka, že se nadále uzavírají jednotlivá policejní oddělení či se slučují a prodlužují se i samotné dojezdové časy.
Přestože od vedení policie zaznívá ubezpečování, že se situace občanů nedotkne v krizových situacích, místopředseda odborové organizace se obává, že taková situace se už děje. „Dřív nebo později policisté dorazí pozdě k oznámené události, což může vést i ke ztrátám na životech. Nejhorší je, že to potom v takovém případě odnese ta hlídka, která nepřijede včas,“ říká, že zodpovědnost v takovém případě dolehne na řadové policisty, kteří situaci nebudou moct ovlivnit, a nikoliv na ty, kteří ji popírají a neřeší.
Zdůraznil, že bezpečnost nelze rozdělovat na vnitřní a vnější, ale měla by se brát jako celek – a politici by neměli pohlížet na policisty, hasiče, příslušníky Vězeňské služby či na vojáky jako na „politické hračky“. „Takto to nemůže fungovat. Takto tu stabilitu ve sborech nenalezneme. Musí tu být nastavený řád, který se nebude měnit na základě toho, jak se mění složení v parlamentu či složení vlády, aby se bezpečnostní složky mohly rozvíjet a nezasahoval by do nich každý, přestože jim nerozumí,“ shrnul Červenka.
K aktuálnímu návrhu ministra vnitra Rakušana na zvedání platů policistům a hasičům podotýká, že rozumí složitosti vyjednávání financí na vládě pro některé resorty i vzhledem ke složení ze čtveřice stran, avšak zároveň si myslí, že se ministr vyjednat peníze pro příslušníky bezpečnostních složek mohl pokusit již dříve. Velmi těžko se teď dle něj bude vysvětlovat, že to není předvolební gesto.
Upínat navíc dle Červenky nelze pozornost jen k tomu, že by překážkou pro policisty byla vysoká byrokracie. Neočekává, že by před několika měsíci složená pracovní skupina situaci výrazně zlepšila a navíc má jít jen o jeden z bodů vedoucích ke zlepšení. „Toto není to stěžejní, že bychom odbourali nějakou administrativu a vše by již bylo dobré,“ popsal.
Lidé sloužící v bezpečnostních sborech podle něj lze rozdělit na několik skupin. První z nich jsou příslušníci, kteří „velmi významně zvažují, že odejdou do armády“. „Protože je prostě vidět, kde je ta priorita a kam se sypou peníze,“ říká Červenka.
Další skupina je dle něj nespokojena natolik, že by chtěla uspořádat další demonstraci, což by znamenalo, že by se aktuální vláda premiéra Petra Fialy (ODS) potýkala během svého funkčního období již s druhým protestem, který by navázal na listopadový, během nějž stovky policistů, hasičů, celníků či příslušníků Vězeňské služby ČR dorazily před budovu Ministerstva vnitra na pražské Letné. Doplnil, že by se vláda Petra Fialy svým přístupem k bezpečnostním sborům zapsala do historie, jelikož jsou příslušníci bezpečnostních sborů většinou zvyklí „držet hubu a krok“ a poslední demonstrace proběhla před 15 lety, kdežto teď dvě za jedno funkční období vlády. Rovněž uvedl, že jako odborová organizace zvažují takovou demonstraci v září letošního roku.
Třetí skupina pak vidí inspiraci v Polsku, kde se tamní příslušníci „sebrali a jednoho dne šli hromadně řešit své zdravotní neduhy“. Červenka podotkl, že byl velmi dlouho zcela proti takovým krokům, protože by se pohrdání vlády bezpečnostními sbory přenášelo na občany; nyní už tak striktní není. „Ano, ta myšlenka mi stále vadí. Na druhou stranu by to byla možnost, jak ukázat občanům, kam se celá situace ve velmi krátké době dostane,“ vyjádřil se.
Odejdou policisté kvůli značně rozdílnému ohodnocení do armády?
Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
Černochová prošustrovala na neprůhledných a zbytečných zbrojních zakázkách stovky miliard, pedros491
, 15.04.2025 5:04:53
viz F35 a platy vojáků chce zvedat na úkor už tak obřího státního dluhu. Česko je díky vládě v koalici ochotných užitečných idiotů .Vláda chce zločinně posílat naše vojáky na jateční Ukrajinu a to znamená že potřebuje navýšit stavy vojáků za každou cenu. Milión náborového nejsou v dnešní době vysoké inflace žádné velké peníze nepořídite si za něj ani trošku solidní ojeté auto a za to riskovat život na Ukrajině ? Krizi na Ukrajině je třeba řešit pomocí OSN a modrých baretů nikoliv pomocí NATO .