Roithová: Odchod Kalouska a dalších z KDU-ČSL byla naše výhra

21.05.2015 15:14

Skutečnost, že v roce 2009 odešel z KDU-ČSL tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek s dalšími lidmi a založil TOP 09, označila místopředsedkyně lidovců Zuzana Roithová za výhru pro křesťanskodemokratickou politiku a vůbec pro celou ČR. Roithová to uvedla v rozhovoru, který poskytla dnešním Lidovým novinám.

Roithová: Odchod Kalouska a dalších z KDU-ČSL byla naše výhra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Roithová

„Krize, kterou strana prošla díky odchodu topky, nastartovala náš růst a personální obměnu,“ uvedla Roithová s tím, že v lidové straně zůstali věrní členové. Těm prý tehdy nešlo bezprostředně o funkce, ale o to prosazování lidoveckého programu.

Zhodnotila také dosavadní působení vlády, jíž jsou ministři za KDU-ČSL součástí. Sobotkův kabinet pochválila za to, že se po mnoha letech daří prosazovat prorodinnou politiku, že se zavádějí skutečná protikorupční opatření, že se povedlo zavést lepší kontrolu kvality potravin.

Naopak za riziko současné vlády označila střet politických a obchodních zájmů nebo silný tlak ministerstva průmyslu na obchod s Čínou zcela bez ohledu na lidská práva. „Názory ministra Jana Mládka považuji za krátkozraké,“ uvedla. Za nepřijatelné také považuje různé snahy předávat ať už Českou poštu nebo některé kompetence ministerstva zdravotnictví pod Babišův rezort financí.

Volební potenciál KDU-ČSL je podle Roithové 12 až 15 procent. Připustila ale, že určitý problém může znamenat fakt, že spousta lidí KDU-ČSL nálepkuje jako stranu pro křesťany, která pro ně jako pro nevěřící není zajímavá. „Přitom naše civilizace na křesťanských hodnotách vyrostla,“ podotkla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po volbách bude pakt EU o migraci, těší se Brusel. Přiznal to natvrdo

13:41 Po volbách bude pakt EU o migraci, těší se Brusel. Přiznal to natvrdo

Bruselský komisař prohlásil, že nový společný migrační pakt pro EU již brzo bude. Jen se prý musí po…