Roithová z kola ven, místo ní je v předsednictvu lidovců Herman

27.05.2017 19:20

Místopředsedy KDU-ČSL zůstávají Jiří Mihola, Ondřej Benešík a Jan Bartošek. Nově byl do předsednictva zvolen ministr kultury Daniel Herman. Ve vedení lidovců naopak bude chybět Zuzana Roithová, která nezískala dost hlasů. Dnes o tom rozhodl sjezd KDU-ČSL v Praze, který už dříve potvrdil v čele strany Pavla Bělobrádka a jako prvního místopředsedu Mariana Jurečku.

Roithová z kola ven, místo ní je v předsednictvu lidovců Herman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslankyně Zuzana Roithová

Nováček mezi místopředsedy Herman novinářům řekl, že jednání předsednictva už se jako ministr účastní, a funkce tak pro něj mnoho nových úkolů nepřinese. „De facto se mnoho nezmění. De iure je to potvrzení ze strany volitelů, že to chtějí, čehož si velmi vážím,“ uvedl.

Jeho cílem v nové roli je posílit proevropskou spolupráci se sesterskými stranami. Herman by také chtěl, aby se strana rozrůstala v regionech. „Měli bychom se více zaměřovat na ten růst a vzbuzovat v lidech naději, že to má smysl,“ prohlásil.

Šéf lidoveckého poslaneckého klubu Mihola sice ve volbě prvního místopředsedy podlehl Jurečkovi, při kandidatuře na řadového místopředsedu byl ale nejúspěšnější a získal 220 z 274 hlasů. Pro Benešíka hlasovalo 211 delegátů, Hermana podpořilo 202 a místopředsedu Sněmovny Bartoška 188 účastníků sjezdu. Roithová sice získala nadpoloviční počet hlasů nutný pro vstup do předsednictva, ale s podporou 152 delegátů skončila až pátá v pořadí.

Původně se o místopředsednické funkce ucházeli také poslanci Vít Kaňkovský a Jaroslav Klaška. Oba ale dnes před hlasováním svou kandidaturu stáhli.

Bělobrádek po zvolení předsednictva vyjádřil spokojenost s tím, že všichni členové vedení strany získali silný mandát. Je mu ale trochu líto, že v předsednictvu lidovců není žádná žena. „Jsme trochu genderově nevyrovnaní, to je jediné, co mě trochu mrzí. Ale nedá se nic dělat, asi jsme tu demokracii trochu podcenili,“ podotkl. V nadsázce dodal, že pokud by kvůli tomu zaznívaly na adresu lidovců výhrady, je připraven prohlásit se za ženu, protože pohlaví je sociální konstrukt.

Staronový šéf KDU-ČSL také uvedl, že vedení strany nebude chtít volební kampaň stavět na boji proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Andrej Babiš pro nás není téma. Pro nás je téma dát co nejlepší nabídku voličům. Ať oni se rozhodnou, jaký styl politiky chtějí. Jestli chtějí něco normálního, něco, co je srozumitelné, a něco, co je standardní,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

4:38 Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

Jsem Češka jako poleno, měli bychom mít svoji měnu. V Německu na euru prodělali kalhoty! Euro? Celý …