Roman Šmucler: Miloš Zeman je nemocný, dohnal ho věk a životospráva. Měli bychom se za něj omluvit

09.02.2015 11:27

Prezident Miloš Zeman svým včerejším výrokem, v němž přirovnal norskou sociální službu, která odebrala české matce syny, k nacistickému výchovnému programu Lebensborn, vyvolal negativní reakce. A to nejen u politiků. Například podnikatel ve zdravotnictví a moderátor Roman Šmucler na svém facebookovém profilu uvedl, že za tento Zemanův výrok bychom se měli omluvit. Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda zase včera televizi Prima řekl, že Zemanovo nepřímé přirovnávání k nacismu citlivému případu dvou dětí paní Michalákové nepomůže.

Roman Šmucler: Miloš Zeman je nemocný, dohnal ho věk a životospráva. Měli bychom se za něj omluvit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další obdoba Hovorů z Lán s prezidentem Milošem Zemanem.Tentokráte živým vysíláním na internetových stránkách Blesku
reklama

Podle Zemana mají být děti u norských pěstounů odnárodňovány. Hlava státu to včera uvedla v rozhovoru s deníkem Blesk. Prezident nicméně poznamenal, že jeho vyjádření je přehnané, provokativní a představuje hyperbolu.

Čeští chlapci vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách

Bratry Michalákovy odebraly norské úřady českým rodičům v květnu 2011 pro podezření na násilí a zanedbávání. Rozhodnutí potvrdil soud. Chlapci vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. S matkou se téměř nevídají. Eva Michaláková se kvůli tomu obrátila loni na norský soud znovu.

„Kluci jsou v pěstounském zařízení, které se podobá Lebensbornu. Jejich matka se s nimi vidí dvakrát ročně 15 minut, nesmí na ně mluvit česky. Děti jsou jiným slovem odnárodňovány," uvedl Zeman. Podle něj norský systém vychovává "mladé Nory".

Lebensborn byl nacistický program, který měl vychovat árijce

Agentura ČTK vysvětlila, že Lebensborn byl program třetí říše, z něhož měli vzejít árijci. Děti, které se narodily ve speciálních domovech, měly dostat německé rodiny k adopci. Rasově čistí lidé pak měli podle plánů zalidnit zabraná území, z nichž nacisté odsunuli původní obyvatele.

Prezident uvedl, že norský postup má "jisté společné rysy" s programem. Dodal, že jeho vyjádření je ale provokace, hyperbola a přehánění a jistě vyvolá skandál.

V tom se zřejmě nemýlil. Jakub Janda na svém facebookovém profilu uvedl, že televizi Prima řekl, že Zemanovo nepřímé přirovnávání k nacismu opravdu tomu citlivému případu dvou dětí nepomůže. „Až je mi trapné, že se to musí říkat nahlas,“ poznamenal Janda s tím, že demokratické právní státy se opravdu navzájem k nacismu nepřirovnávají. Později v ironické nadsázce dodal: „Počkejte, až Miloš Kalkulátor Zeman vyšle jako vrchní velitel ozbrojených sil České republiky na Oslo oba gripeny.“

Zeman je nemocný, dohnal ho jeho věk a životospráva

Roman Šmucler si myslí, že nemá smysl řešit Zemanovy výroky z faktické stránky. „Je prostě nemocný, dohnal ho věk a životospráva. Snad to tak pochopí i ve světě...,“ napsal na adresu prezidenta Šmucler. Přiznal, že neví, co se dělo v rodině paní Michalákové v Norsku, stejně jako to u nás neví vlastně nikdo. „Ale přirovnat norskou sociálku k zvěrskému nacistickému systému, za to bychom se měli omluvit. Aspoň mně je z takových bonmotů smutno...,“ dodal Šmucler.

Celé znění příspěvku Jakuba Jandy na sociální síti:

Tak jsem TV Prima řekl, že Zemanovo nepřímé přirovnávání k nacismu opravdu tomu citlivému případu dvou dětí nepomůže.

Až je mi trapné, že se to musí říkat nahlas.

Demokratické právní státy se opravdu navzájem nepřirovnávají k nacismu.

Počkejte, až Miloš Kalkulátor Zeman vyšle jako vrchní velitel ozbrojených sil České republiky na Oslo oba Gripeny.

Celé znění příspěvku Romana Šmuclera na sociální síti:

Také si to tak nějak myslím. Nemá smysl jeho výroky řešit z faktické stránky, je prostě nemocný, dohnal ho věk a životospráva. Snad to tak pochopí i ve světě...Nevím, co se dělo v rodině paní Michalákové v Norsku. Neví to tady vlastně nikdo. Snad jí vše dopadne dobře. Ale přirovnat norskou sociálku k zvěrskému nacistickému systému, za to bychom se měli omluvit. Aspoň mně je z takových bonmotů smutno...


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Leo Luzar: Zeman čeká, to je státnické. V BIS to věděli už v roce 2018, používají triky

13:55 Leo Luzar: Zeman čeká, to je státnické. V BIS to věděli už v roce 2018, používají triky

Z členských států EU a NATO se Česku dostává v souvislosti s kauzou Vrbětice podpory, český preziden…