Romancov a Břešťan diskutovali o Rusku. A hned na úvod proklepli Zemanova muže

29.04.2015 21:11

V pořadu Alter Eko na Rádiu ZET ve středu 29. dubna o Rusku a ruských podnikatelích v Česku a českých podnikatelích v Rusku diskutovali politický geograf Michael Romancov a šéfredaktor serveru HlídacíPes.org Robert Břešťan. Řeč přišla na prezidentova poradce Martina Nejedlého i na to, proč tisíce Rusů pobývají raději v Česku, než aby zůstávaly v „zemi zaslíbené“.

Romancov a Břešťan diskutovali o Rusku. A hned na úvod proklepli Zemanova muže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka
reklama

Na úvod Romancov spíše v roli moderátora zmínil jméno prezidentova poradce Martina Nejedlého a jeho vazby na Rusko. Jak tyto vazby vidí Břešťan? „Problém je v tom, že tyto věci jsou značně nečitelné. Vliv pana Nejedlého na Miloše Zemana je zjevně velký, což ilustruje už to, že jeho kancelář je hned vedle prezidentské. O aktivitách pana Nejedlého se toho ale ví málo. Firma, jíž je spolumajitelem, je napojena na Lukoil, byť je registrovaná v Nizozemsku, takže ji lze považovat za nizozemskou. Jeho obchodní zájmy vázané na Rusko jsou nicméně nepochybné a velké,“ upozorňuje šéfredaktor.

Dodal navíc, že je velmi těžké určit, za kolika firmami vlastně stojí Rusové. Problém nastává v okamžiku, kdy je sídlo firmy registrováno např. na Kypru, pak se to dohledává těžko. Při průzkumu se mu ale podařilo zjistit, že tu působí na 17 tisíc firem, které jsou registrované jako české, ale stojí za nimi ruský kapitál.

Legálně u nás žije na 35 tisíc Rusů...

Romancov podotkl, že jde o mimořádnou podnikatelskou aktivitu, jestliže vezmeme v úvahu, že u nás legálně žije na 35 tisíc Rusů, a to buď přechodně, nebo trvale. Břešťan dodal, že to může být právě kvůli tomu, aby mohli Rusové zůstat na našem území. Pakliže zde úspěšně podnikají, mohou si téměř donekonečna prodlužovat pracovní nebo podnikatelské vízum.

... proč nezůstali v „zemi zaslíbené“?

Romancov z tohoto hlediska nechápe, proč někteří naši politici a podnikatelé vzhlížejí k Rusku jako k zemi zaslíbené. „Rusové evidentně mají zájem na tom, aby mohli žít v Evropě. V Praze je to extrémně vidět, stejně tak v Karlových Varech. Je to ale patrné i leckde jinde po Evropě. Já to jednoznačně čtu jako zájem Rusů žít jinde než v Rusku. Proto nechápu řadu aktivit našich politiků, třeba prezidenta Miloše Zemana, ministra průmyslu Jana Mládka a dalších, kteří se snaží vzbudit dojem, že je Rusko zemí zaslíbenou,“ podivuje se politický geograf.

Podle Břešťana ale má smysl exportovat české výrobky i do Ruska. Je to velký trh a bylo by chybou ho přehlížet. Současně ale trvá na tom, že mají smysl i sankce vůči Rusku, vyhlášené Západem. Dává se tak jasně najevo, že vojenskou okupaci jednoho státu druhým považujeme za nepřijatelnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…