Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

29.07.2021 14:26

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity Stejskalové, aktivistky a dřívější členky Rady pro romské záležitosti řekl elitní policejní instruktor Pavel Černý, že čeští policisté mají nekvalitní výcvik. Pavel Černý to však kategoricky odmítá a táže se, zda se jedná jen neinformovanost nebo aktivistka záměrně lže. Každopádně žádá omluvu a uvedení na pravou míru jednak od aktivistky, ale také od serveru Romea.cz. A to není zdaleka všechno, co se mu na projevu Edity Stejskalové nelíbilo. Server již přislíbil zjednat nápravu.

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ukázka zákroku elitního policejního instruktora Pavla Černého na Richardu Samkovi

Anketa

Vnímáte sudetské Němce jako své krajany?

3%
96%
hlasovalo: 19278 lidí
Včera proběhla tisková konference neziskové organizace Romea k případu úmrtí teplického Roma Stanislava Tomáše. Promlouvala na ní Edita Stejskalová, dlouholetá ale již bývalá členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Stejskalová uvedla, že k případu úmrtí Stanislava Tomáše se vrátili kvůli tomu, že údajných útoků na Romy přibývá a jmenovala např. incident v Sokolově. „Chtěli jsme poukázat na souvislosti, kde vyjádření policistů a vůbec přístup k Romům jsou velmi problematické a je potřeba o nich veřejně a odborně mluvit,“ uvedla.

Stejskalová mluvila i o policistech. „Musíme si uvědomit, že 79 % policistů podle NKÚ nemá policejní vzdělání, to znamená, že nevystudovalo policejní akademii,“ pravila bývalá členka rady. „A odborníci, jako třeba pan Černý, který je instruktorem, se kterým provedl i rozhovor i Richard Samko pro Romeu, tak vyjmenovává, že to nekvalitní vzdělání a nedostatečný výcvik, kterých se vlastně dostává policistům, tak jsou jednou z příčin poměrně zásadních pochybení a dokonce mohou vést k pochybení, jako je smrt člověka,“ doplnila. Tato věta se nachází i v článku serveru Romea.cz o tiskové konferenci.

Pavel Černý, jehož LIGA LIBE oslavila velké vítězství, když se právo na obranu se zbraní stalo ústavním, si ovšem všiml, že se lidskoprávní aktivisté jeho jménem ohánějí. A uvažuje, zda je aktivistka a bývalá členka Rady pro romské záležitosti jen špatně informovaná, nebo zda lže záměrně a úmyslně.

Černý se kategoricky vymezuje proti tomu, co Stejskalová uvedla. „Nikdy a nikde jsem netvrdil, že naše policie je špatně vycvičená (či dokonce snad něco takového dal do souvislosti se zmiňovaným zákrokem v Teplicích),“ říká doslova. Naopak, podle jeho zkušeností policejního instruktora je česká policie vycvičena na světové poměry nadmíru dobře, v některých ohledech až špičkově a Česko má policii dobrou a funkční, i když z pochopitelných důvodů je vždy co zlepšovat.

Ve zmíněném rozhovoru s Richardem Samkem, jak Černý připomíná, bylo ukázáno, že technika, která byla vůči Stanislavu Tomášovi nasazena v Teplicích, je běžná a standardní po celém světě. „Současně, nemůže být v žádném případě příčinou úmrtí zatýkané osoby v průběhu zákroku,“ dodává elitní instruktor, který tuto techniku sám vyučuje. Že Romea a lidskoprávní aktivisté dávají jeho slova do spojitosti s požadavkem, aby byla tato technika zakázána, mu připadá zcestné.

„V následných mých četných rozhovorech pro celou řadu médií jsem vždy naopak prohlašoval, že ohledně provedení policejního zákroku v Teplicích nenacházím pražádné pochybení zakročujících policistů a v neodkladném použití donucovacích prostředků – a důrazně proto protestuji proti účelovému spojení mé osoby v článku, požadujícím ‚postavení zakročujících policistů mimo službu‘,“ vymezuje se Černý dále proti použití svého jména Editou Stejskalovou.

Kromě toho elitnímu instruktorovi nesedí ani výrok o tom, že 79 % policistů nemá policejní akademii. Podotýká, že k policejní práci není Policejní akademie nutná a také že tuto školu nestudují jen ti, kdo se chtějí stát policisty. „Vysoká škola (a to jakákoliv, nejen akademie) sice zvýší šanci dotyčného policisty na vyšší funkci, ale pro službu na ulici ji prostě mít NEMUSÍ. Každý z policistů ovšem má vstupní ZOP, čili Základní odbornou přípravu, policejní školu – bez které prostě SLOUŽIT NEMŮŽE,“ upozorňuje policejní instruktor aktivistku, která použila jeho jméno. A opírá se o fakt, že na policejní škole 15 let učil.

Pokud chce Edita Stejskalová debatu skutečně racionalizovat, jak také ve videu serveru Romea.cz uvedla, tak dle Černého nemůže šířit dezinformace nebo dokonce záměrné lži. „Vzhledem k vašemu manipulativnímu zneužití mé osoby a zparazitování mé odbornosti a dlouho budovaného dobrého jména k pro mě nepochopitelné aktivistické kampani – jakož i s přihlédnutím k vašim společenským aktivitám a související nezbytné důvěryhodnosti a hodnověrnosti, kterou byste pro takové účely měla mít, očekávám nejen vaši omluvu, ale i veřejného uvedení všeho zmíněného na pravou míru...“ požaduje Černý.

Z hledáčku ovšem neztratil ani neziskovou organizaci Romea, která s lidskoprávními aktivisty mluvila a v jejímž článku je zmínka o jeho osobě. „Od organizace ROMEA bych pak čekal uveřejnění této mé reakce – neboť se tato neziskovka přece nechce dostat do podezření ze šíření nepravd či dokonce úmyslných hoaxů, ne?“ ptá se vyzývavě policejní instruktor Pavel Černý.

Dle posledních informací server Romea.cz již Pavla Černého kontaktoval a přislíbil, že jeho vyjádření bude na serveru zveřejněno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha, tři týdny do voleb. Piráti tu zoufale potřebují uspět. Jenže podívejte, co Hřibovi lidé vyvedli

8:20 Praha, tři týdny do voleb. Piráti tu zoufale potřebují uspět. Jenže podívejte, co Hřibovi lidé vyvedli

Praha – ráj cyklistů, ale noční můra pro řidiče? Tím, že ubyl jeden z jízdních pruhů na Karlově námě…