Romové předvedou Zemanovi pod okny svou hrdost

24. 10. 2018 8:25

Dvacátý osmý říjen letos nebude vyhrazen jen sto letům české republikánské státnosti. Prahou v neděli projde také pochod romské hrdosti Roma Pride. Akce se koná za finanční podpory hlavního města Prahy.

Romové předvedou Zemanovi pod okny svou hrdost
Foto: Vít Hassan
Popisek: Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukrajině, stop diskriminaci a rasismu v Evropě

Program začne odpoledne na Hradčanském náměstí před Pražským hradem. Důvodem je i to, že organizátoři chtějí protestovat proti prezidentu Zemanovi a jeho „nehorázným anticikanistickým lžím“.

„Nelíbí se nám, jak šíří a posiluje nenávist proti Romům. Sám mám odfáráno 31 let na šachtě, z těžké práce si nesu doživotní zdravotní následky. Zemanovy protiromské výroky nás Romy hluboce uráží,“ vzkazuje romský horník Josef Miker.

Reaguje tak na konstatování prezidenta Zemana, že za komunismu museli Romové pracovat, a pokud nepracovali, skončili ve vězení. Dnes je podle něj situace na romském trhu práce výrazně jiná. Romové jeho slova označili za „projev nenávisti a rasismu“ a spustili akci, ve které pracující Romové zveřejňují na internetu své fotografie z pracoviště.

Průvod bude pokračovat ulicemi Prahy až na Staroměstské náměstí. V komunitním centru Žižkostel pak má proběhnout doprovodný program. „Návštěvníci se mohou těšit například na tradiční romská jídla, přednášku o romské hubě, projekci dokumentárních filmů s romskou tematikou, výstavu fotografií a také na koncert romských kapel,“ uvádějí organizátoři.

Z programu vyplývá, že v doprovodném programu bude možné shlédnout například film FC Roma, nebo si poslechnout kapelu De la negra.

Na akci zve organizace HateFree Culture, agentura na boj s nenávistí, založená ministrem Jiřím Dienstbierem.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…