Romové tlačí: V normální zemi by... Dohra případu českého George Floyda

28.07.2021 14:36

Případ Stanislava Tomáše, jenž zemřel 19. června po zákroku policie v Teplicích, neutichá. Pořadatelé tiskové konference, o níž informovala romská internetová televize ROMEA TV, tvrdí, že v případu zůstává celá řada nezodpovězených otázek, především pak podle nich nejsou známé odpovědi na to, jak je zajištěno nezávislé a transparentní vyšetřování zásahu policie.

Romové tlačí: V normální zemi by... Dohra případu českého George Floyda
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zákrok policie proti Stanislavu Tomášovi

„Amnesty International vyzývá české orgány, aby neprodleně, nestranně a důkladně vyšetřily policejní akci, která skončila smrtí muže romského původu v Teplicích. Podle videozáznamu ze zatčení, který zveřejnil server Romea.cz, použili tři policisté sílu proti Romovi v Teplicích dne 19. června. Video ukazuje muže ležícího na zemi, zatímco ho policie zadržuje. Jeden z policistů klečel muži na krku během celého zásahu, který podle záznamu trval nejméně pět minut. Policisté pokračují v klečení na krku i po připoutání muže, který pak nevykazoval žádný odpor,“ uvádí v prohlášení Amnesty International. Technika byla podle organizace během zásahu neuvážená, zbytečná a nepřiměřená. 

„Amnesty vyzývá české orgány, aby zakázaly používání takové techniky jako prostředku zákroku, protože fatálně omezuje dýchání. Používaná síla policie musí být zákonná, nezbytná a přiměřená. Tyto zásady jsou pro Českou republku závazné,“ dodává prohlášení Amnesty International.

„Ústecké krajské policejní ředitelství nekomunikuje a ignoruje svou povinnost reagovat na žádosti o svobodném přístupu k informacím, které se týkají smrti Stanislava Tomáše,“ uvedla pro server Romea.cz v souvislosti s případem také politoložka Edita Stejskalová. „V zemi, která respektuje lidská práva, by mělo být normální, že po zákroku, při kterém dojde k úmrtí, dojde i k jeho prošetření, aby policie mohla své kroky rozvíjet a zdokonalovat,“ dodává Stejskalová.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17962 lidí

„Nesnažíme se o emocionální vydírání ve smyslu, že chceme vzbudit u společnosti lítost. Přesto si však neodpustím morální apel na veřejnost, aby nezpochybňovala nezcizitelné univerzální a přirozené právo každého člověka, a tím je právo na život. Musím komentovat příspěvky, které jsou k případu na sociálních sítích, které jsou nejen velmi urážlivé, ale i dehumanizující a vycházejí pouze ze subjektivního názoru toho konkrétního člověka a otázky, zda je člověk, jako byl Stanislav Tomáš a jemu podobný, nebo všechny oběti po policejním zásahu, tak jestli jsou pro českou společnost přínosné,“ podotkla také Stejskalová.

Následně hovořila mimo jiné také o dehonestacích obětí. „Policie oznamuje veřejnosti prostřednictvím médií nebo na sociálních sítích, že pachatel je známým recidivistou, agresorem, nebo v případě Stanislava Tomáše zveřejní pouze videonahrávku psychotického Stanislava Tomáše, jak buší rukama a hlavou do auta. Nebo výrok policisty z roku 2012, který řekl: Ležíme na něm, je to cikán, je to hovado,“ připomněla také Stejskalová a poukázala i na sokolovský případ, o němž píšeme níže.

„Policista se v tomto případě vyjádřil o Romech v tom smyslu, že pobírají sociální dávky. Dále byla v souvislosti s tímto případem zaznamenána výpověď romské ženy, která uvedla, že ji policista držel pod krkem a řekl jí, že pokud neuposlechne třikrát jeho výzvy, tak ji zastřelí. Policie ve všech případech, které skončily smrtí, tvrdila, že vše bylo v pořádku a že nepochybila, ale v některých případech soudy tvrzení policie vyvrátily a pachatele z řad policie odsoudily,“ dodala Stejskalová.

„Proč krajský státní zástupce v Ústí nad Labem z moci úřední vede od počátku vyšetřování proti mrtvému S. Tomáši? Proč v tom smyslu vede krajský zástupce podle nás evidentně zbytečné vyšetřování na náklady daňových poplatníků? Proč z moci úřední krajský zástupce nevyšetřoval případ jako podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele? Proč nevyšetřoval kauzu jako případ policejní brutality?“ ptají se dále podle serveru Romea.cz pořadatelé tiskové konference.

Obdobný incident jako v Teplicích se řešil i minulý týden v pátek v Sokolově. Slovní rozepře skupinky místních se skupinkou údajných vodáků přerostla v potyčku, kterou musela řešit policie. Podle Týdeníku policie bylo deset místních zraněno, dva byli ošetřeni zdravotníky. Tři vodáci utrpěli podle policie zranění. „Nejvážnějším zraněním byla zlomená ruka u dvaapadesátileté ženy ze Sokolova. Z dosavadního prověřování nebylo zjištěno zranění nezletilé ani mladistvé osoby,“ uvádí Týdeník. Na místo se policisté dostavili čtyři minuty od telefonátu na linku 158. Podle serveru Romea.cz stáli za útokem hooligans pražské Slavie Praha.

Zadržen nebyl nikdo, policie incident prošetřuje a prosí, aby se přihlásili ti, kteří ho mají natočený. Prozatím prošetřuje, zda byl spáchán přečin výtržnictví.

Psali jsme zde:

Videa jsou opravdu výmluvná, ale pocházejí až z doby po incidentu, například první od Emila Karičky. „Tak jak jsme říkali, pustili ty bastardy a napadli tady u Béčka, malýho kluka domlátili, a policajti zase drží s nima,“ stěžuje si na něm evidentně romská žena. „Oni mlátí děti a stojí vzadu,“ stěžovala si další žena před policejní linií, která oddělovala místní Romy od vodáků. „Támhleten mě napadl s cihlou. To je von, ten bazmek, co mě napadl, tady ten vysokej,“ zaznělo od první ženy. „My nemáme právo na normální život, kvůli tadytěm, voni budou mlátit malý děti, ty mrdky,“ stála si za svým žena a dodala k policistům: „A ještě je budou chránit.“ Stěžovala si, že vodáci stojí volně a hlídáni jsou Romové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Kde byli lidé, budou skotačit zvířátka. A aktivisté s migranty." Vlastimil Vondruška k národu

12:14 ,,Kde byli lidé, budou skotačit zvířátka. A aktivisté s migranty." Vlastimil Vondruška k národu

Před volbami se důkladně zamyslel i spisovatel a etnograf Vlastimil Vondruška. Evropa podle něj ztrá…