Romských uprchlíků v Brně přibývá

05.05.2022 19:53 | On-line

Vedení města Brna hledá cesty, jak vyřešit stále narůstající počty romských uprchlíků na tamním hlavním nádraží. Podle radnice jde o válečné běžence, kteří odmítají ubytování a chtějí nocovat venku na veřejném prostranství. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) sdílí obavy, že z jejich strany může dojít ke zneužití sociální podpory, uvedla to v reportáži na CNN Prima NEWS.

Romských uprchlíků v Brně přibývá
Foto: Repro Youtube
Popisek: Romští uprchlíci v Brně

V okolí brněnského hlavního nádraží se v minulých dnech usídlily desítky romských uprchlíků, kteří odmítli ubytování na Výstavišti nebo v židenických kasárnách. Další skupina romských uprchlíků nově dorazila z Maďarska do Brna ve středu krátce po poledni, na jejich příjezd dohlížely desítky policistů.

Původní zdroj ZDE.

Přimět uprchlíky k ubytování podle policie není snadné. Mají platné doklady a český stát jim poskytuje režim dočasné ochrany. Neexistuje nyní způsob, jak je donutit opustit centrum Brna a ubytovat v okrajových částech města. „Jihomoravští policisté řeší situaci s Magistrátem města Brna, neziskovými organizacemi i Orgánem sociálně-právní ochrany dětí,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

S uprchlíky si nevědí rady ani instituce, které se dlouhodobě zabývají začleňováním Romů do společnosti. „Žádnou pomoc nechtějí. Chtějí tady prostě zůstat a zřejmě žebrat. Situace zatím bohužel nemá řešení,“ řekl Josef Vlach, koordinátor organizace IQ Roma servis.

Sama primátorka Markéta Vaňková (ODS) v úterý připustila, že tito lidé mohou zneužívat sociální podporu. „Tyto osoby často vyjíždějí i mimo Českou republiku a pak se zase vracejí pro dávky. Mohou využít této situace a přemísťovat se ze státu do státu a tam nějakým způsobem trávit čas,“ řekla. Vedení města tak nepřetržitě hledá nástroje, jak situaci nyní řešit, a hovoří o začarovaném kruhu.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…