Ropa z Islámského státu: Neuvěřitelné prohlášení. A také vysvětlení, kvůli čemu se prý v Sýrii vlastně válčí

10.12.2015 12:09 | Zprávy

Profesor Vijay Prashad z Trinity College v rozhovoru pro server The Real News tvrdí, že do obchodování s ropou Islámského státu je vedle Turecka zapleten také Izrael. K syrské ropě se vyjadřuje také novinář Pepe Escobar. Ta je prý jedním z hlavních důvodů, proč Washington volá po odchodu Asada. Chce prý syrská ropná naleziště dostat pod kontrolu svých spojenců z Perského zálivu a oslabit vliv Íránu s Ruskem.

Ropa z Islámského státu: Neuvěřitelné prohlášení. A také vysvětlení, kvůli čemu se prý v Sýrii vlastně válčí
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Vijay Prashad tvrdí, že ropa se z oblastí severního Iráku pašovala do Turecka dávno před vznikem Islámského státu. Tamější kurdská autonomní vláda tímto způsobem „bojovala“ proti centrální vládě v Bagdádu. Islámský stát prý jen pokračoval v tom, jakým způsobem se ropa z těchto území dostávala do Turecka posledních patnáct let. Prashad navíc tvrdí, že do obchodu je vedle Turecka zapojen také Izrael. „Internetový server al-Araby al-Jadeed přišel na to, že celý byznys v Turecku řídí vlivný prostředník, kterému se říká strýček Fareed. Ropu od ISIS v Turecku zpracovává společnost BMZ, přičemž jedním z jejích společníků je syn prezidenta Erdogana Bilal. Z tureckého přístavu se ropa dopraví na Maltu, kde se přeloží do jiné lodi a putuje do Izraele,“ tvrdí Prashad.

Rozhovor s profesorem Prashadem je ZDE.

Dovážená ropa je podle Prashada buď použita přímo v Izraeli, nebo je odtud dopravena na evropské trhy. „Izrael v celém procesu hraje jednu z klíčových rolí. Zdá se, že je Izraelcům jedno, jestli berou ropu od proamerických Kurdů či od protiamerického Islámského státu. Společně s Maltou potom Izraelci provádějí průzkumy ropných polí a mezi oběma státy v tomto směru funguje úzké partnerství. Je naprostá pravda, že bez Izraele by Islámský stát mohl jen stěží dosahovat takových zisků z prodeje své ropy,“ tvrdí Prashad, který v této souvislosti upozorňuje na nutnost vyjasnit si dvě základní otázky. „Z výše uvedených informací mi vyplývá, že by nejenom Turecko, ale také Izrael měly jasně říci, na které straně v boji proti ISIS stojí,“ konstatuje Prashad.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ropa , Sýrie , Turecko , Asad , Islámský stát

autor: pro

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…