Rošáda na ministerstvech padá. Zaorálek nechce z kultury, Birke ho nenahradí. A je zde nové jméno

13.04.2021 22:16

Lubomír Zaorálek (ČSSD) se rozhodl, že zůstane ministrem kultury a nepřevezme resort diplomacie. Pokud by Zaorálek změnu přijal, měl do čela resortu kultury nastoupit poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke, což značně znervóznilo kulturní obec. Náchodský starosta Jan Birke uvedl, že je za Zaorálkovo rozhodnutí rád, bude se tak moct dál plně věnovat funkci starosty. Zdůraznil, že se sám o post ministra neucházel, měl pomoct jako krizový manažer ve složité situaci. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka.

Rošáda na ministerstvech padá. Zaorálek nechce z kultury, Birke ho nenahradí. A je zde nové jméno
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD)

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, který dočasně vede diplomacii poté, co byl v pondělí odvolán Tomáš Petříček (ČSSD), původně nabídl pozici ministra zahraničí Zaorálkovi. Ten však dal dnes najevo, že chce nadále řídit resort kultury. Chce dokončit svoji misi na Ministerstvu kultury, kvůli které na ministerstvo nastoupil.

Tím tedy padá i nabídka pro Birkeho, který měl resortu kultury po Zaorálkovi převzít. Ten ve svém vyjádření k celé situaci zdůraznil, že na ministerském křesle nelpěl.

„Považuji za důležité zdůraznit, že já jsem se o práci na Ministerstvu kultury nijak neucházel, naopak, byl jsem požádán, abych se jí ujal jako krizový manažer na dobu šesti měsíců do říjnových voleb,“ upřesnil ve své reakci.

„A protože před problémy neutíkám, souhlasil jsem, že v této složité době vypomůžu,“ pokračoval s tím, že v celém svém pracovním i politickém životě funguje jako týmový hráč. „A právě jako týmový hráč jsem předběžně souhlasil s pomocí ministerstvu i své politické straně v aktuální složité situaci,“ doplnil Birke.

Rozhodnutí Zaorálka na Ministerstvu kultury setrvat samozřejmě celou situaci mění. „To vše samozřejmě platilo za předpokladu, že současný ministr kultury přechází řídit Ministerstvo zahraničí, jak bylo dohodnuto. Vzhledem k tomu, že tato varianta padla, není aktuální ani má pomoc na Ministerstvu kultury, o kterou jsem byl vicepremiérem Janem Hamáčkem požádán,“ uvedl náchodský starosta Jan Birke.

Dále se bude plně věnovat funkci poslance a starosty. „Mám spoustu odpovědné a skvělé práce v Náchodě i v Praze v Poslanecké sněmovně,“ sdělil. Jako příklad uvedl zákon o dostupném bydlení a v Náchodě revitalizaci zámeckého kopce nebo zahájení stavby obchvatu města a investice pro letošní rok v celkovém objemu téměř čtvrt miliardy korun. „Jsem rád, že se na to vše budu moci i nadále plně soustředit,“ dodal Birke závěrem.

Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka, který zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na Ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka, informovala ČTK.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…