Rozčilený biskup: Bože, chraň nás před ČSSD

06.08.2012 6:45

Zástupci českých církví jsou znechuceni. Nechápou, proč si ČSSD vzala jako rukojmí právě je. Před její nenávistnou kampaní prý může Čechy ochránit jen Bůh.

Rozčilený biskup: Bože, chraň nás před ČSSD
Foto: ČSSD
Popisek: Propagační obrázek Čssd k církevním restitucím

Církevní restituce jsou velké porevoluční politické téma. Poté, co zákon, který má církvím navrátit majetek, prošel Poslaneckou sněmovnou, to vypadá, že po letech tahanic se církve skutečně dočkají. Zatím ale nad návratem majetku stále visí otazník.

Kromě levice nemají podporu ani u veřejnosti. A nepomůže jí ani nová kampaň sociální demokracie. Ta ji rozjela před senátními a krajskými volbami poměrně zostra. A jako pomyslné rukojmí, skrz něž útočí na vládní ODS a TOP 09, si vybrala právě církevní restituce.

Církve zbohatnou?

Na jednom z billboardů, které ČSSD v rámci předvolební kampaně připravila, je k vidění pytel s penězi, který anonymnímu prelátovi předává ruka v kvádru. Ilustrační fotografii doprovází text „134 miliard chtějí ODS a TOP 09 věnovat církvím".

ČSSD má prý strach

ParlamentníListy.cz zajímalo, co si o podobném stylu kampaně myslí sami zástupci církví. Ty kampaň socialistů doslova zdvihla ze židle. "Taková kampaň je podle mého něčím, co jen zastírá vnitřní strach ČSSD," řekl ParlamentnímListům.cz šéf Ekumenické rady církví Joe Ruml.

"V naději, že si zachová populistickými obrázky a hesly moc a přístup k veřejným financím (které potřebuje) jí nebrání projevit neúctu ke všemu, co dobrého kdy tato strana zastávala a ctila," dodal s tím, že tento nepravdivý styl kampaně snad bude pro soudného voliče dobrým znamením, komu nedat svou důvěru ve volbách.

Bůh nás chraň

"Věřím, že církve s Boží pomocí tento nenávistný útok bez úhony unesou," dodal pro redakci odvolávaje se k pomoci zhůry.

Trapná kampaň, míní Malý

Také známý biskup Václav Malý je postupem sociální demokracie znechucen. "Je to laciná a trapná kampaň, která počítá s předsudky a neznalostí u části společnosti," uvedl pro redakci.

ČSSD se v kampani nezaměřila ale pouze na kritiku vládní politiky v oblasti církevních restitucí. Na dalších billboardech si bere na paškál třeba zvyšování DPH, nebo "vytahování peněz z kapes důchodců." Za to prý mohou právě vládní reformy.

Více o církevních restitucích ZDE

Co bude dál?

Návrh zákona na vyrovnání s církvemi počítá s tím, že církve by měly dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Na druhou stranu by stát už nevyplácel platy duchovním.

Do církevních restitucí se ale nepustila jen ČSSD. Před nedávnem se rozjela třeba e-mailová kampaň, namířená proti zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi. Jejím iniciátorem je Hnutí za přímou demokracii.

Fotogalerie: - Ne církevním restitucím

Demonstrace proti církevním restitucím na Václavsk...
Demonstrace proti církevním restitucím na Václavsk...
Demonstrace proti církevním restitucím na Václavsk...
Demonstrace proti církevním restitucím na Václavsk...
Demonstrace proti církevním restitucím na Václavsk...
Demonstrace proti církevním restitucím na Václavsk...

Lidé, čas je

„Na podzim se s velkou pravděpodobností projednávání zákona vrátí do Poslanecké sněmovny, takže lidé mají dostatek času k vytvoření silného tlaku na poslance. Podle průzkumů zhruba 80 procent občanů s navrhovaným zákonem nesouhlasí a stejné množství požaduje k zákonu referendum. To si musí zastupitelé uvědomit a jejich požadavky respektovat,“ vysvětluje spuštění kampaně ParlamentnímListům.cz mluvčí HZPD Milan Valach.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jana Šulcová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

18:28 „Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

Z PROFILŮ Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpovídala čtenářům serveru ParlamentníListy…