Rozdělení peněz z hazardu i pro loterijní firmy pomohli Babák a Svoboda

11. 11. 2011 21:46

Ačkoliv měly podle původního plánu jít odvody z hazardu obcím a do rozpočtu, nakonec to nedopadlo podle ministerstva financí. O části peněz nakonec budou rozhodovat i loterijní firmy. Kdo pro takovou podobu zákona hlasoval?

Rozdělení peněz z hazardu i pro loterijní firmy pomohli Babák a Svoboda
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Michal Babák
reklama
Podle původního návrhu ministerstva financí měl jít „výtěžek" ze zdanění hazardu obcím a do rozpočtu. Nakonec bude rozdělen na třetiny: část dostanou obce, ministerstvo školství a o poslední třetině budou rozhodovat samy loterijní firmy, kdy peníze půjdou na „dobročinné účely".

Přesně taková možnost rozdělení byla na počátku nejvíce kritizována. Že peníze skončí v nějaké neprůhledné nadace. Jak to ale, že návrh nakonec prošel v takové podobě?

Na počátku předstoupil poslanec ODS Pavel Svoboda. "Nebylo zajištěno financování sportu a občanských sdružení," stěžoval si. Přidal se k němu také Michal Babák u Věcí veřejných. Ten ačkoliv prosazoval rozdělení na třetiny, nakonec pro tento návrh nehlasoval.

Související: Při hlasování o hazardu se spojila ODS s opozicí. TOPka je znechucená

Rozdělení výtěžku na třetiny podpořilo 37 poslanců z ČSSD, 29 poslanců z ODS, 24 komunistů, tři poslanci z VV a 4 nezařazení. Mezi nimi byly například ministr školství Josef Dobeš nebo Jiří Šlégr. "Opravdu to není vítězství hazardní lobby, když tak sportovní lobby," hájil se poslanec nově vznikající strany LEV 21 Jiřího Paroubka.

Paroubek sice nebyl hlasováni přítomen, ale oznámil, že kdyby ano, také by hlasoval pro třetinovou variantu. Šéf Věcí veřejných Radek John, který naopak podpořil verzi od ministra Miroslava Kalouska, už uvedl, že bude od svých tří poslanců žádat vysvětlení. VV se totiž deklarovaly jako největší bojovníci proti hazardu.

Související: Pro většinu Čechů je hazard horší než alkohol a jsou pro jeho úplný zákaz

Podle výpočtů ministerstva financí zůstane hazardu v rukách 2,7 miliardy korun. Ty měly původně posílit rozpočty obcí. "Předložíme ještě příští týden návrh, který by tomu zabránil. Budeme chtít, aby byl schválen v režimu jednoho čtení za jeden den," ujišťoval v rozhovoru pro iDnes.cz Petr Gazdík, šéf poslanců TOP 09, kteří jako jediní všichni hlasovali proti třetinové variantě.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

18:01 Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

Generál v záloze Andor Šándor byl hostem pořadu na serveru Česká média, mj. k tématu hybridní války.…