Rozhodnu se svobodně. Zemana poslouchat nemusím, řekl Blažek

28.07.2012 6:40 | Zprávy
autor: joh

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek byl hostem pořadu Interview 24. To, zda příští týden jmenuje vrchní státní zástupkyní Lenku Bradáčovou, neprozradil. Rozhodně si ale nemyslí, že by byl povinen jmenovat ji bez přemýšlení na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Rozhodnu se svobodně. Zemana poslouchat nemusím, řekl Blažek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

„Odpověď na tuto otázku nezná ani paní doktorka, ani Pavel Zeman. Já k nějakému rozhodnutí směřuji,“ odpověděl Blažek na otázku, zda jmenuje Bradáčovou, s tím, že je rozhodnut na 99 procent. Prohlásil, že příští týden vrchního státního zástupce pravděpodobně jmenuje a veřejnosti poté všechny důvody sdělí.

Vrchní státní zastupitelství je destabilizováno dávno

Blažek odmítl, že by při nejmenování Bradáčové byl úřad destabilizován. „Ta destabilizace trvá od listopadu loňského roku,“ myslí si ministr. Na to, co udělá Zeman v případě odmítnutí jeho návrhu, se ho Blažek neptal. „Pan doktor Zeman může případně dát stejný nebo jiný návrh,“ objasnil ministr, jak by se podle něj mohlo nadále postupovat.

„Až nezdravě se mluví o Vrchním státním zastupitelství v Praze,“ uvedl Blažek. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského je jmenování vrchního státního zástupce ministrem jen formálním krokem. „Já tento názor beru na vědomí, ale tento výklad se mi nezdá úplně přesný. Pak bychom se vrátili před rok 1993,“ nesouhlasil Blažek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…