Rozhodnutí Ústavního soudu, po kterém se na Klinice možná slavilo až do rána. Zabrat cizí majetek prý sice není správné, ale...

03.06.2017 19:48 | Zprávy

Ústavní soud se zastal squatera Marka Ďuriše, píše Deník Referendum. Senát Ústavního soudu uznává, že zabrat cizí majetek není správné, ale že české soudy by podle soudců ústavních měly přihlédnout také k tomu, zda squateři obsadili objekt, s nímž měl jeho majitel nějaké plány nebo šlo jen o chátrající ruinu. A to není všechno.

Rozhodnutí Ústavního soudu,  po kterém se na Klinice možná slavilo až do rána. Zabrat cizí majetek prý sice není správné, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nápis namířený proti centru Klinika u výstupu ze stanice metra Hradčanská

Marek Ďuriš se podílel na obsazení squatu Cibulka a dostal za to podmíněně dva měsíce vězení, na což si stěžoval. A Ústavní soud jeho stížnosti vyhověl. Je sice pravda, že obsazení objektu, který patří jinému člověku, je v rozporu se zákonem, ale soudy prý napříště musí příhlížet i k tomu, o jaký objekt vlastně jde. Pokud snad majitel nemá s objektem žádné plány, je otázka, zda bylo nezbytné nelegální obyvatele domu vyhazovat za účasti policie.

A to podle Ústavního soudu není jediný problém. „Přispěl k tomu pravděpodobně také fakt, že obvodní soud označil stěžovatele a celé squaterské hnutí za ‚parazity‘. V prohlášení Ústavního soudu je totiž uvedeno, že takový výraz vyvolal v Ústavním soudu pochybnosti o objektivním přístupu obvodního soudu k tak komplexnímu fenoménu, jako je squatting. ‚Nejde o fenomén tak jednoduše a jednostranně odsouzeníhodný‘, píše se v textu odůvodnění doslova,“ píše server.

Celý článek naleznete zde

Celý proces se squaterem Markem Ďurišem se vrací na začátek a pokud bude člověk, jenž obsadil objekt v majetku jiné osoby nakonec osvobozen, v budoucnu by mohlo být podobné počínání posuzováno mírněji, v což také server doufá. Tato kauza může mít navíc vliv na posuzování squatu Klinika v Praze.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

10:50 Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

Corey Comperatore, inženýr a otec dvou dětí, zemřel jako hrdina při pokusu o atentát na bývalého pre…