Rozhovor s Bidenem, který měl uhasit oheň, ale odpálil bombu

19.07.2025 19:48 | Monitoring

Nad USA se opět stahují mračna. Pochybnosti vzbuzují milosti, které na konci svého mandátu podepsal Joe Biden. Ty Biden podepsal podle Trumpovy administrativy takzvaným autopenem, které podepíše dokument za prezidenta. Otázky vyvolává i Bidenovo stranění se tisku.

Rozhovor s Bidenem, který měl uhasit oheň, ale odpálil bombu
Foto: Screen X Crazy Ass Moments in LatAm Politics
Popisek: Joe Biden

Bývalý prezident Joe Biden po celé své funkční období odmítal poskytovat rozhovory novinářům The New York Times (NYT) a dalším deníkům, přičemž jeho tým opakovaně čelil kritice za omezování přístupu médií. Tento přístup vyvrcholil v dubnu 2024, kdy NYT vydala ostré prohlášení, v němž Bidenovi vytkla, že se „aktivně a účinně vyhýbá otázkám nezávislých novinářů“, a varovala, že takový postup může vytvořit „nebezpečný precedent“ oslabující kontrolu moci. Politico následně tuto situaci popsalo jako „malichernou roztržku“, v níž Bidenův tým označil novináře NYT za „nárokové“, tedy že si pozornost prezidenta nárokují.

Situace se změnila počátkem letošního července, kdy Biden – poté, co po celé své prezidentství komunikoval s NYT pouze jednou, a to v roce 2021 – konečně poskytl redakci desetiminutový telefonický rozhovor. Tématem byly rostoucí pochybnosti o legalitě milostí, které Biden uděloval pomocí automatického podpisového zařízení, tzv. autopenu. Rozhovor vyšel 13. července pod titulkem „Biden tvrdí, že rozhodnutí o milosti, která byla podepsána pomocí autopenu, učinil on“, v němž bývalý prezident trval na tom, že všechna rozhodnutí učinil osobně, a označil výtky Donalda Trumpa a dalších republikánů za „lži“.

Klíčový rozpor však vyšel najevo na konci článku, kde NYT uvedla, že Biden „neschvaloval každé jméno individuálně“ u hromadných milostí a že v některých případech měl konečné slovo jeho šéf kabinetu Jeff Zients. Až v úplném závěru článku pak redakce dodala, že jedinou milost, kterou Biden podepsal fyzicky, byl dekret pro svého syna Huntera. Toto rozvrstvení informací vyvolalo vlnu kritiky. Nezávislý novinář Drew Holden na platformě X vytkl NYT, že „opakovala Bidenovo tvrzení, že rozhodnutí učinil sám, ale schovala fakt, že to nebyla pravda“. Podobně politický komentátor Mark Halperin označil článek za porušení základních žurnalistických standardů, protože neobsahoval vyjádření expertů nebo republikánů k Bidenovým tvrzením.

 

 

Anketa

Jak hodnotíte práci Donalda Trumpa? (Ptáme se od 23.6.2025)

hlasovalo: 13852 lidí
Donald Trump na adresu rozhovoru reagoval ostře. „Garantuji vám, že neměl ponětí, co podepisuje,“ prohlásil a dodal, že použití autopenu pro milosti může být „jedním z největších skandálů za posledních 50 až 100 let“. Trumpova administrativa následně oznámila, že prověří legalitu Bidenových milostí podepsaných tímto způsobem. Podle informací Fox News Digital již Bílý dům analyzuje desítky tisíc dokumentů předaných Národním archivem (NARA), přičemž vyšetřování vede White House Counsel’s Office v koordinaci s ministerstvem spravedlnosti.

„Joe Biden byl nejhorším, nejneschopnějším a nejsenilnějším prezidentem v historii naší země,“ uvedla tisková mluvčí Trumpovy kampaně Karoline Leavittová a dodala, že „Biden předal moc autopenu ovládanému nevolenými levičáckými poradci, kteří činili katastrofální rozhodnutí.“

Podle Tima Younga z The Heritage Foundation, jehož tým v březnu zveřejnil analýzu používání autopenu v Bidenově administrativě, byl rozhovor s NYT pokusem utlumit rostoucí tlak. „Je zřejmé, že tým bývalého prezidenta cítil, že by mohlo dojít k ústavní krizi, a proto Bidena ‚vytáhli‘, aby situaci uklidnili,“ řekl Young Fox News Digital.

Autopen, mechanické zařízení replikující lidský podpis, se běžně používá pro korespondenci, ale jeho využití při udělování milostí vyvolává právní pochybnosti. Sám Trump v březnu novinářům řekl, že ačkoli používá automatické pero pro korespondenci, je „ostudné“ ho používat při podepisování dokumentů, jako jsou milosti.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 10 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

ČT platit z nemocnic i domovů seniorů? „Zvěrstvo.“ Výbuch u Motoristů

22:15 ČT platit z nemocnic i domovů seniorů? „Zvěrstvo.“ Výbuch u Motoristů

Mají platit za Českou televizi i ti, kteří televizi nemají? Na sněmu Motoristů sobě zazněla odpověď …