Rozkol v KDU-ČSL. U lidovců to vře. Ohrožen může být prý i Bělobrádek. Naposledy takový rozruch vzbudil Kalousek s KSČM. Máme zákulisní info

03.02.2017 14:06

ParlamentníListy.cz informovaly již o tom, že spojení KDU-ČSL v nový volební subjekt List vzbuzuje ve straně velké pnutí. Spojení podporuje výrazně předseda strany Pavel Bělobrádek, který ho zaštítil i v dopise širšímu vedení strany, o kterém jsme exkluzivně informovali.

Rozkol v KDU-ČSL. U lidovců to vře. Ohrožen může být prý i Bělobrádek. Naposledy takový rozruch vzbudil Kalousek s KSČM. Máme zákulisní info
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka a Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
reklama

Podle informací redakce to nyní zhruba vypadá tak, že na setkání Celostátní konference, která se má sejít v sobotu a má definitivně rozhodnout, budou síly vyrovnané. Členská základna obecně je spíše proti.

Bělobrádek a Roithová vs. Jurečka a Čunek

Výrazným zastáncem spojení je dle informací redakce předseda strany Pavel Bělobrádek a místopředsedkyně Zuzana Roithová (o ní se mluví jako o volebním lídrovi Listu). Proti se prý staví první místopředseda Marian Jurečka či generální sekretář strany Pavel Hořava (který stál doposud vždy za Bělobrádkem) či Jiří Čunek.

Tvrdě se proti spojení staví stranicky nejsilnější Čunkův Zlínský kraj. Proti spojení dle informací přijala usnesení pražská městská organizace a proti je prý i Brno.

Jako za Kalouska a Paroubka…

„Hovoří se o tom, že naposledy takový rozruch vzbudilo, když Kalousek dojednal vládu s Paroubkem s podporou komunistů. Je možné, že by to mohlo ohrozit i pozici Bělobrádka ve funkci předsedy na nadcházejícím sjezdu strany. Uvidíme v sobotu. V konferenci to prý vypadá padesát na padesát. Bude to hodně ostré a emotivní,“ řekl redakci dobře informovaný zdroj.

„Největší riziko kandidování na jiné kandidátce je, že bychom to nevysvětlili dovnitř strany, ovšem bonus za spolupráci je tak velký, že to za pokus stojí – jde o to vše dobře vysvětlit a taky členům ukázat výhody – zejména lepší možnost prosazení programu a našich hodnot a celkově lepší pozici naší strany. Pro STAN je vyloučený model kandidovat za KDU-ČSL, jak to fungovalo s TOP 09. I kvůli tomuto modelu se rozešli. Důvodů bylo samozřejmě více – ale tento byl zásadní,“ napsal Bělobrádek v dopise, o kterém jsme informovali.

Odpůrci vytvoření nového subjektu dle informací, jež redakce získala, varují, že by jeho vznikem došlo k faktické likvidaci KDU-ČSL, neboť státní dotace za hlasy by dostával nový společný projekt List.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…