Rozkradená země. Bratr Tomia Okamury vydal zajímavé prohlášení

02.11.2016 9:20 | Zprávy

Rozkradené firmy, zákony sloužící k podvodům. To je důvod, proč ještě téměř třicet let po listopadu 1989 nedokážeme fungovat jako sousedé v Rakousku či Německu. Myslí si to Hayato Okamura, bratr Tomia Okamury, ač se jinak s bratrem, vehementním kritikem politické reprezentace, často rozchází.

Rozkradená země. Bratr Tomia Okamury vydal zajímavé prohlášení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Bratr Tomia Okamury Hayato Okamura se s předsedou SPD občas názorově rozchází. Podporoval například uprchlíky a letos v létě řekl novinářům o svém bratrovi: „Z Tomia se stal tvrdý populista. Mám o něj strach.“ O prezidentu Zemanovi, s jehož SPO Tomio Okamura uzavírá koalice, jeho bratr řekl, že „jednání pana prezidenta Zemana nese zjevné rysy kolaborace s Putinovou Moskvou“ a vyjádřil názor, že tak vyspělý národ, jako jsou Češi, si zaslouží lepšího prezidenta.

Jsou však věci, na kterých se i totálně rozdílní bratři Okamurové shodnou. Tomio v roce 2013 prošel do Poslanecké sněmovny s heslem „Konec bordelu a korupce“ a jeho bratr nyní ukazuje národu, co si pod tímto bordelem a korupcí představit. Na svém facebooku totiž doporučuje dokument „Česká cesta“. Podle Okamury je dokument „osvobozující pravdou“.

„Asi klíčový film pro porozumění historii a současnosti propojení a vzájemného ovlivňování ekonomiky a politiky v české společnosti od dob těsně po sametové revoluci do dnešních dnů,“ napsal o něm Hayato Okamura.

Zmiňuje Prognostický ústav založený v osmdesátých letech normalizačními komunisty; možná prý podle instrukcí z Moskvy a možná proto, aby si jím zajistili moc i po případné změně politického režimu.

V té souvislosti se prý nabízí také například otázka, zda kuponová privatizace v devadesátých letech nebyla „předem připravený plán, jak v pro většinu občanů nepřehledné situaci soustředit obrovský majetek do rukou určitých ‚svých‘ lidí“.

Podobné otázky podle Hayata Okamury vyvolává i vytunelování podniků, často úspěšných ještě před nástupem komunistů. Zde se podle něj projevilo sobectví jednotlivců, kteří nemysleli na své zaměstnance, ale svěřený majetek bezohledně rozchvátili. Je prý otázkou, proč jim to bylo umožněno. Zákony prý často sloužily ne k zabránění podvodům, ale naopak přímo k jejich realizaci.

„Proč u nás téměř 30 let po konci komunistického režimu stále ještě není dostatečně vyvinutá zdravá střední vrstva, která bývá hlavní nositelkou dobře fungující pluralitní demokracie, proč není tak sebevědomá, početná a silná, jako je tomu např. v sousedním Německu a Rakousku?“ klade si otázku Hayato Okamura. Odpověď prý lze nalézt právě v dokumentu „Česká cesta“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vládní plukovník Foltýn: Jedničky a nuly, pravda a lež. Ječení o cenzuře z pochybných kruhů

19:53 Vládní plukovník Foltýn: Jedničky a nuly, pravda a lež. Ječení o cenzuře z pochybných kruhů

Plukovník Otakar Foltýn je koordinátorem strategické komunikace státu. „Cenzuru dělat nebudu. Kdo ří…