Rozpad Bloku proti islámu v přímém přenosu. Zmatky, křik, vzájemné vylučování a nakonec celý spolek rozpustili. Víme o tom více

28.05.2016 14:08

Sobotní sněm Bloku proti islámu se rozpadl, sotva prakticky začal. Zpoždění zahájení, následné zmatky kolem toho, kdo má právo se sněmu zúčastnit, a konečně definitivní roztržka mezi nejvýraznějšími osobnostmi hnutí vedly k situaci, kdy část delegátů stále pokračovala v jednání, zatímco druhá část na trávníku před budovou podepisovala alternativní prohlášení.

Rozpad Bloku proti islámu v přímém přenosu. Zmatky, křik, vzájemné vylučování a nakonec celý spolek rozpustili. Víme o tom více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Blok proti islámu oslavil 1. máj pochodem na Klárov
reklama

Fotogalerie: - Na 1. máje proti islámu

Blok proti islámu slavil 1. máj na Letné
Průvod BPI Prahou
Průvod sympanizantů Bloku proti islámu míří na Klá...
Poslankyně Olga Havlová mezi demonstranty
Na druhé straně mostu se sešli Konvičkovi odpůrci,...

Martin Konvička se již před sněmem snažil založit politickou stranu, ovšem ztroskotal na tom, že název Alternativa pro Česko, se kterým kalkuloval, si již zamluvil někdo před ním. Na sněmu Bloku proti islámu pak ztratil půdu pod nohama i v hnutí, které doposud vedl.

Hned na počátku jednání vypukly spory o účast delegátů z Liberecka. Ty odmítali vpustit do sálu Martin Konvička a Petr Hampl, kteří tvrdili, že liberecké divizi zrušili členství. Proti tomu protestovali Jana Volfová a další, podle kterých mají právo se účastnit.

Následně bylo třeba, aby sněm zvolil volební komisi, která by řídila volby na sněmu. Jenže na tom se průběh opět zasekl. V tu chvíli se podle svědectví Jany Volfové zvedl pražský delegát Radek Nováček a obvinil Martina Konvičku a Petra Hampla z „bolševických metod“. Následně sněm opustilo několik delegátů, podle Jany Volfové více než třicet. Všichni prý na odchodu podepsali deklaraci kritizující nedemokratické postupy a „napojení na kmotry ODS“ vedení Bloku.

K další vlně odchodů podle jednoho z delegátů mělo dojít poté, co Martin Konvička navrhl zrušit Blok proti islámu a jeho infrastrukturu, tedy i všechny peníze, převést na spolek Islám v České republice nechceme, který založil již dříve.

„Kmotři, podvodníci a lobbisté zničili Blok proti islámu, aby se krajské volby nestaly referendem o vládě,“ píše se v prohlášení. Snahám kmotrů rozvrátit protiislámskou frontu a usnadnit pozici velkým politickým stranám. „Budeme pokračovat v tom, co jsme před rokem všichni společně slíbili občanům naší vlasti. Nikdy neustaneme v boji za záchranu naší země proti islamizaci a proti každému, kdo ohrožuje naše lidská, občanská a politická práva,“ slíbili následně delegáti.

CELÁ DEKLARACE ZDE

Devět krajských organizací BPI prý následně deklarovalo ochotu spolupracovat s parlamentní stranou Úsvit - Národní koalice, zejména v krajských volbách. Před budovou pak delegáti, kteří opustili jednání sněmu, nahráli „poselství“, jímž se distancují od Martina Konvičky a které mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Mezitím v sále pokračoval sněm. Podle Volfové a odpadlíků je počet delegátů tak nízký, že sněm ztratil usnášeníschopnost. Konvička a jeho strana tvrdí, že sněm je usnášeníschopný a může normálně jednat.

Podle zdrojů ze sálu se hlasovalo o vyloučení Martina Konvičky z Bloku proti islámu a následně rovnou o zrušení celého BPI. „Martin Konvička se tak chce pravděpodobně vyhnout ekonomickému dopadu vypovězení smlouvy s Úsvitem,“ sdělil jeden z delegátů.

Podle informací ze sálu, které kolují po sociálních sítích, byl nejprve Blok proti islámu rozpuštěn a následně byl z již rozpuštěného Bloku vyloučen jeho zakladatel Martin Konvička.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

11:57 Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

Herečka Eva Burešová v rozhovoru U Kulatého stolu zmínila, že bílá rasa začíná být utlačována. „Coko…