Rozpočet hasičů je prý na hranici udržitelnosti

16.04.2012 18:10

Generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba předložil ministerstvu vnitra úsporná opatření. Rozpočet Hasičského záchranného sboru je totiž od roku 2010 podstatně snižován. Z dřívějších více než osmi miliard zůstalo hasičům v rozpočtu pro letošní rok zhruba šest miliard korun. Podle Ryby je tak rozpočet na samé hranici udržitelnosti služeb.

Rozpočet hasičů je prý na hranici udržitelnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hasič

Krizový plán týkající se let 2013 a 2014 navíc plánuje další úspory. „V tomto rozpočtovém výhledu je počítáno se snížením o další jednu a půl miliardy korun, a to už by nastaly problémy. Znamenalo by to pokles o tři tisíce míst ze současných deseti tisíc,“ řekl Ryba ČTK.

V úsporném opatření, které Ryba předložil ministerstvu vnitra, chce dosáhnout snížení výdajů několika způsoby. Jedním z nich jsou škrty v administrativě. Jednalo by se o snížení počtu tzv. nevýjezdových hasičů. Odchod dohromady zhruba 300 lidí z generálního ředitelství a krajů by znamenal úsporu sta milionů korun. Peníze má také přinést sloučení některých stanic hasičů s jednotkami drážních hasičů.

Hruška: Vše záleží na tom, jak bude vypadat konečný rozpočet

Největší zisk je podle Ryby očekáván především z navýšení rozpočtu větším podílem z pojišťoven a dále také ze zpoplatnění některých služeb hasičů – demolic, vyprošťování lidí z výtahů a vnikání do objektů. „Vkládáme do toho nejvíc nadějí. Pokud se navýšení rozpočtu nepodaří, promítne se to v delší příjezdové době a menším počtu techniky,“ doplnil Ryba.

Ministerstvo se jménem náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost vyjádřila k předloženým návrhům kladně. Jaroslav Hruška řekl, že návrhy úsporných opatření jsou kvalitně zpracované a vše záleží na tom, jak bude vypadat konečný rozpočet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…