Rozpočtové nároky ČSSD? Babiš nešetří kritikou

08.02.2017 20:02

Návrhy vyžadující podporu státního rozpočtu, se kterými pro letošní volební rok přišla sociální demokracie, vyjdou podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše na 104 miliardy korun. Je to šílené číslo, řekl novinářům před jednáním koalice, na němž chce ČSSD prosadit rozšíření dětských přídavků a zálohované výživné.

Rozpočtové nároky ČSSD? Babiš nešetří kritikou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

Ani jeden z návrhů ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), o kterých dnes budou politici jednat, ale před jednáním koalice Babiš nezavrhl. Hnutí ANO navrhuje úpravy parametrů projektů stejně jako třetí člen vládní koalice – KDU-ČSL.

„Chci informovat koalici, že máme nějaký rozpočet. Musíme mít nějaké zdroje. Máme nějaký deficit a tento rok bude rozpočet úplně jiný než minulý rok,“ uvedl Babiš. Ministerstvům se podle něho nedaří čerpat peníze Evropské unie, což bude mít vliv na letošní rozpočet. Jako ministr financí si nepřeje, aby jednotlivé návrhy byly schvalovány „salámovou metodou“. O nárocích na státní pokladnu chce jednat až při přípravě rozpočtu na příští rok.

Rozpočet na letošní rok, jak ho schválila sněmovna v prosinci, počítá se schodkem 60 miliard korun. Babiš tehdy ale vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší. Celkové příjmy schváleného rozpočtu představují 1 249,3 miliardy korun a výdaje 1 309,3 miliardy korun. Až na jaře, kdy má podat sněmovně zprávu o hospodaření státu v minulém roce, chce Babiš řešit, co se šedesátimiliardovým přebytkem loňského rozpočtu. Sociální demokraté navrhují použít ho v budoucnosti na valorizace penzí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…