Rozsáhlé zdražování potravin. Do věci se vložil Andrej Babiš. Toto řekl pro PL

28.2.2017 7:25 odp.

"Ceny potravin jsou v ČR na nízké úrovni, rostou ceny vstupů v zahraničí, včetně cen ropy, roli hraje i rostoucí kupní síla obyvatelstva," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz, proč se zvyšují ceny potravin, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ohledně růstu cen ve stravování a ubytování jde podle něj mimo jiné také o možnost zdražit a připsat to na vrub zavedení EET, ačkoliv došlo u jídla a nealko nápojů ke snížení DPH z 21 na 15 %. Ekonomové letos očekávají zvýšení cen potravin o tři procenta.

Rozsáhlé zdražování potravin. Do věci se vložil Andrej Babiš. Toto řekl pro PL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Obchodníci usoudili, že české peněženky jsou zaplněnější než dříve. A že by nebylo špatné je zase trochu odlehčit. Projevuje se to na zvýšení cen potravin. "Po dvou letech, kdy máslo či sýry byly takřka za hubičku, přes zimu se jejich ceny dramaticky zvedly," informuje Týden.cz. Všímá si i toho, že raketově vzrostly ceny hlavně u zeleniny. Za hlávku ledového salátu místo letní desetikoruny dáte 45 korun, okurky se loni v zimě prodávaly za polovinu, brokolice je dražší o 60 procent. Vysvětlení je podle Týdnu prozaické - dlouhá zima a nezvykle silný mráz zničily veškerou produkci zelinářů ve Španělsku a Itálii. Právě ti za chladných měsíců zásobují regály obchodů v Evropě. V Británii si kritická situace, jež podle prognózy potrvá až do března, dokonce vynutila zavedení prodeje některých druhů zeleniny na příděl. V posledních dnech však zmiňované ceny zeleniny zase klesají.   

Ceny potravin budou v roce 2017 jednoznačně růst

Zvýšení cen potravin předpovídali na letošek i ekonomové. "Potraviny budou jedním z cenových tahounů roku. Zvýšení cen očekáváme v průměru o tři procenta," předpokládá pro iDnes Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCreditBank. Projevovat se má výrazněji nejpozději s blížícími se Velikonocemi. "Ceny potravin, stejně jako dalšího zboží, budou v příštím roce jednoznačně růst. Svědčí o tom všechny klíčové parametry v české ekonomice, které zvyšují nálady. Napříč odvětvími výrazně rostou mzdy, stále roste cena surovin, jako jsou maso, ovoce a zelenina," objasnil na iDnes.cz koncem loňského roku Martin Štrupl, generální ředitel výrobce balených potravin Hamé. 

Už koncem loňského roku museli více vyprazdňovat svoji peněženku návštěvníci restaurací. Ceny jídel, piva a nealka vzrostly z listopadu na prosinec podle Českého statistického úřadu o tři procenta. Podle analytika společnosti Deloitte Davida Marka to má souvislost se spuštěním EET. Restaurace totiž musely začít evidovat tržby elektronicky od 1. prosince, současně se však snížila sazba daně z přidané hodnoty pro stravovací služby z 21 na 15 procent. "V prosinci se ceny za jídlo v restauracích obvykle nemění," uvedl Marek pro Aktuálně.cz. Podle tohoto serveru zdražila klasická jídla jako polévka, svíčková na smetaně, hovězí guláš či vepřová pečeně, průměrná cena denního menu se zvýšila z 89,30 na 91,49 korun.

Rostoucí ceny ropy i kupní síla obyvatelstva

ParlamentníListy.cz požádaly o vyjádření ke zvyšování cen potravin ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten v odpovědi poukázal na fakt, že ceny potravin v České republice rostou od listopadu 2016, kdy meziročně vzrostly o 1,6 %, v prosinci o 3,3 %, v lednu tohoto roku meziročně o 3,5 %. "Důvodem je nízká úroveň cen potravin v České republice, rostoucí ceny vstupů v zahraničí, včetně i cen ropy, které mají vliv na dopravní náklady. Svůj vliv má samozřejmě i rostoucí kupní síla obyvatelstva. Meziroční růst cen potravin očekáváme i letos," upozornil vicepremiér. "Ohledně růstu cen ve stravování a ubytování jde jednak o projev rostoucích cen jejich vstupů, stejně jako o využití možnosti zdražit a připsat to na vrub zavedení EET, ačkoliv došlo u jídla a nealko nápojů ke snížení DPH z 21 na 15 %," objasnil Babiš pro ParlamentníListy.cz s tím, že v celém minulém roce rostly ceny v tomto segmentu v průměru o něco málo přes 1 %. "Nicméně ubytování a stravování má na celkové spotřebitelské inflaci váhu pouze 6 %, proto je dopad růstu cen v tomto segmentu o 4,4 % v prosinci, respektive 4,8 % v lednu tohoto roku zanedbatelný," domnívá se Andrej Babiš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

16:00 Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

„Radši rychlý řez než zesměšňování vlastní země před celou Evropou.” Babiš se ostře pustil do minist…