Rozšmudlali dopis. Vatikán prý manipuloval ve prospěch papeže Františka

15. 3. 2018 9:47

Vatikán je zejména pro věřící tím posledním místem, kde by si dokázali představit podvádění a šíření polopravd či rovnou lží. Přesto se nyní ukazuje, že ani „hlavní základna“ římskokatolické církve není nemá vždy a za každé situace čisté svědomí.

Rozšmudlali dopis. Vatikán prý manipuloval ve prospěch papeže Františka
Foto: Archiv
Popisek: Papež František
reklama

Heslem „účel světí prostředky“ se podle všeho neřídí pouze mediální a politický mainstream, ale také samotný Vatikán. Média nyní přinášejí informace o poměrně vážném pochybení, které poněkud vrhá stín na údajně vždy čisté záměry spolupracovníků papeže Františka. Ti se ve snaze zavřít ústa kritikům, kteří zpochybňovali jeho teologické znalosti, prokazatelně dopustili účelové manipulace, která měla za úkol zmást veřejnost.

František nemá zdaleka tak velkou podporu u odborné a laické veřejnosti, jako tomu bylo u jeho předchůdců Benedikta a zejména u Jana Pavla II., který se stal symbolem boje za svobodu proti komunistické ideologii. Naproti tomu volba Františka, který pochází z Buenos Aires, je často zpochybňována. Laická veřejnost nemůže Františkovi přijít na jméno zejména pro jeho nekritické postoje v oblasti ideologie multikulturalismu či přistěhovalecké krize.

Ale kritické hlasy se ozývají také z řad teologické obce, jejíž někteří členové poukazují na jeho poněkud slabší teologické a filozofické postoje. Aby Vatikán tyto kritiky umlčel, požádal Františkova předchůdce na Svaté stolici Benedikta, aby se vyjádřil k čerstvě vydaným svazkům, ve kterých se František věnoval teologii. Očekávané podpory se Františkovi od Benedikta sice dostalo, ale Vatikán ji značně překroutil.

Ve veřejně publikovaném dopise se sice Benedikt diplomaticky postavil na stranu Františka, ale v závěru uvedl, že jeho teologická a filozofická pojednání nečetl a nemá dostatek času, aby se k nim v požadované době vyjádřil. Jenže Vatikán klíčovou pasáž dopisu záměrně „rozmazal“, aby si ji nikdo nemohl přečíst. Obrázek dopisu byl publikován v pondělí a o dva dny později se Vatikán přiznal k manipulaci s fakty.

Papež Benedikt odstoupil z čela římskokatolické církve po osmi letech v roce 2013. Jako hlavní důvod uvedl svůj zdravotní stav, ale o pravých důvodech jeho rozhodnutí se dodnes spekuluje. Loni v dubnu oslavil své devadesáté narozeniny, ale od té doby se objevuje na veřejnosti zřídka. Na začátku letošního února publikoval deník Corriere della Sera jeho dopis, ve kterém se loučí s veřejností a tvrdí, že se blíží konec jeho pozemského života.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …