Rozumím Putinovi. Musíme zrušit sankce. Bez Ruska není v Evropě stability, řekl německý exministr Genscher, hrdina roku 1989

01.10.2014 13:25

Významný německý politik Hans-Dietrich Genscher (FDP) uvedl v rozhovoru pro televizní stanici Phoenix, co si myslí o protiruských sankcích. Podle jeho názoru postupují USA i EU špatným směrem, neboť bez Ruska není v Evropě stability. Vyjadřuje navíc pochopení z obav Ruska v okamžiku, kdy se Severoatlantická aliance v devadesátých letech minulého století znovu rozšířila.

Rozumím Putinovi. Musíme zrušit sankce. Bez Ruska není v Evropě stability, řekl německý exministr Genscher, hrdina roku 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina
reklama

Výňatek z rozhovoru s Hansem-Dietrichem Genscherem, politikem, kterého česká veřejnost zná i ve spojitosti se snahou někdejších obyvatel komunistického východního Německa prchnout přes ambasádu v Praze do západní části země, přináší server Týden.cz v překladu spolupracovníka Petra Podaného. „Sankce jsou jako žebřík, vždy o stupeň výše, a najednou jste na konci. Pak stojíte před otázkou, zda znovu sešplháte dolů, nebo skočíte. Chtěl bych, abychom si to raději ušetřili," poznamenal politik.  

Vyjadřuje také pochopení pro přesuny ruských vojsk u západní hranice země. Putin tak reaguje na počínání Západu. Pobaltské státy jsou přímými sousedy Ruské federace, a odtud slýcháme ujištění o případné obraně těchto zemí před případnou ruskou agresí. Samo rozšíření NATO z 90. let 20. století bylo přitom v rozporu s předchozími garancemi Ruské federaci. Putin podle Genschera není slabý Jelcin a jeho kroky sledují jasné cíle.

Rozhovor naleznete ZDE

„Bez Ruska není v Evropě stability, a už vůbec ne proti Rusku," zdůraznil Genscher. Narůstající konflikty s Ruskem považuje politik za velmi nebezpečné a vybízí ke zmírnění rétoriky. Současnou kancléřku Angelu Merkelovou ale pochválil za to, že se snaží působit jako prostředník při jednáních mezi Západem a Ruskem. Současný postup USA ve věci Ukrajiny totiž pro Evropu nemůže skončit dobře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A brzdí. Ilona Csáková pod tlakem. Stejně si ji vychutnali

12:01 A brzdí. Ilona Csáková pod tlakem. Stejně si ji vychutnali

Zpěvačka Ilona Csáková se opřela do Andreje Babiše, že se chlubí lékem Ivermektinem, který prosazova…