Rozvrat! Ukrajina má strach. Mír? Překvapení z Ruska

28.11.2023 10:45

Ruská agrese proti Ukrajině trvá už 643 dní. Ale jak konkrétně vypadá? Často jde o válku dronů a dělostřelectva, kterou teď komplikují zimní bouře. Ale ani bouře nedokázaly boje zcela zastavit. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Západ se v současné době snaží „zmrazit“ válku, aby mu dočasný mír umožnil vyzbrojit Ukrajinu pro budoucí útoky na Rusko. Američané se chystají Evropany ujistit, že budou dál Ukrajinu podporovat. Ukrajina se mezitím obává, že Rusko se jí snaží přivodit rozvrat státu.

Rozvrat! Ukrajina má strach. Mír? Překvapení z Ruska
Foto: KPR
Popisek: Prezidenti Pavel a Zelenskyj

Jak v současnosti vypadá válka na Ukrajině? Podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) Rusové posílají drony nad území Ukrajiny a Ukrajinci posílají drony nad vlastní okupovaná území, i nad původní území Ruské federace. Ruská strana tvrdí, že o víkendové noci sestřelila 24 ukrajinských dronů nad Moskvou, Tulou, Kalugou, Brjanskou a Smolenskou oblastí. Ukrajinský portál Suspilne s odkazem na své vlastní nejmenované zdroje uvedl, že noční útok ukrajinského dronu na Rusko byl speciální operací GUR – ukrajinské rozvědky.

Institut také upozornil, že v Černém moři zuřila bouře, která narušila některé ruské zásobovací trasy z Krymu a zkomplikovala plavbu po Černém moři, protože mohl změnit pozice nakladených min. Válčení neprospívá ani husté sněžení a silný vítr, který se projevil na frontě u Chersonu.

Ani bouře, ani husté sněžení však válku zcela nezastavilo. Podle ISW tato situace Ukrajincům umožnila upevnit své pozice na východním, okupovaném břehu řeky Dněpr. Rusové navzdory špatnému počasí pokračovali v útocích u Avdijivky. Jen se nemohou tolik spoléhat na drony a další letecký průzkum. O to více pozemních sil prý posílají do útoků.

Anketa

Povedla se stávka ČMKOS?

77%
18%
hlasovalo: 10838 lidí

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Západ se v současné době snaží „zmrazit“ válku, aby získal čas a znovu vyzbrojil Ukrajinu pro budoucí útoky na Rusko. „Několik ruských  proválečných blogerů podobně tvrdilo, že jakékoli ‚příměří‘ nebo pauza ve válce jen prospěje Ukrajině a umožní ukrajinským silám odpočinout si, upravit a znovu zahájit útočné operace,“ uvedl ISW s tím, že z prohlášení Lavrova i blogerů je zřejmé, že si Rusko uvědomuje, že Západ a NATO mohou Ukrajinu podporovat dál, a tím pozměnit poměr sil na frontě.

Ale institut upozorňuje, že jakoukoli pauzu v bojích využije k posílení pozic i Rusko.

„Tajemník ukrajinské národní obrany a bezpečnostní rady Oleksij Danilov uvedl, že Kreml v posledních měsících aktivoval na Ukrajině síť spících agentů, aby destabilizoval ukrajinskou společnost. Danilov uvedl v rozhovoru pro Times zveřejněném 27. listopadu, že tito spící agenti jsou přítomní ve veřejných institucích a ohrožují ukrajinské bezpečnostní agentury včetně Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU). Danilov také uvedl, že tito spící agenti mají za cíl podkopat ukrajinskou jednotu tím, že způsobí roztržky mezi ukrajinským politickým a vojenským vedením, jakož i mezi ukrajinskými civilisty a vládou. Danilov varoval, že tito spící agenti konkrétně využívají údajného napětí mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a vrchním velitelem generálem Valerijem Zalužným a navíc se zaměřují na příbuzné ukrajinských vojáků, aby podnítili protivládní nálady jako součást těchto snah o rozbití ukrajinské společnosti,“ napsal ISW.

Podle institutu se také zdá, že Finové díky rychlé reakci účinně řeší ruský tlak. Rusové na finské hranice posílají migranty z Afriky i z dalších koutů světa. Finové ponechali otevřený jen jeden hraniční přechod a finské úřady oznámily, že jsou připraveny ho uzavřít, bude-li třeba.

„Ruský zasvěcený zdroj tvrdil, že první zástupce vedoucího ruské prezidentské administrativy Sergej Kirijenko pověřil šéfa ruského ministerstva vnitra (MVD) Vladimira Kolokolceva, aby shromáždil migranty z Blízkého východu, Afriky a dalších regionů a poslal je k finské hranici. Zasvěcený zdroj si stěžoval, že finské pohraniční úřady zabránily většině migrantů v přechodu do Finska a že ruské úřady nyní musejí migranty usadit v Rusku,“ uvedl institut

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v tomto týdnu zamíří na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kam dorazí také ruský ministr zahraničí Lavrov. Ruská strana však upozornila, že bilaterální jednání obou pánů není v plánu. O blížícím se jednání OBSE informuje server Kyiv Post.

Blinken prý hodlá evropské partnery ujistit, že Američané budou pokračovat v podpoře Ukrajiny.

„Myslím, že je důležité, aby naši partneři slyšeli, že budeme i nadále plnit svou úlohu, i když náš Kongres diskutuje o dalších krocích, co poskytneme,“ uvedl James O'Brien, nejvyšší americký diplomat pro Evropu.

Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson dal najevo, že podporu Ukrajiny považuje za zásadní.

„Ukrajina je další prioritou,“ řekl Johnson poté, co se vyjádřil k nutnosti podporovat Izrael. „Samozřejmě nemůžeme dovolit, aby Vladimir Putin pochodoval Evropou. A chápeme potřebu poskytnout Ukrajině pomoc.“  

Na jeho slova upozornila agentura Ukrinform.

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co se stalo s vašimi sliby?

Slibovali jste legalizaci HHC a místo toho jste zakázali i THC. Jste na sebe pyšní? Co jste vlastně ze svého programu ve vládě prosadili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rozvrat Ukrajiny začal ještě před rokem 2014, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetrski , 28.11.2023 12:02:23
Počet dní "ruské agrese", ISW, jacísi blogeři - jasně, další agitka z pera Miloše Poláka. Kdo rozvrátil Ukrajinu krvavým pučem zvaným "majdan", kdo pustil k moci banderovce a nacisty, kdo začal občanskou válku na Ukrajině, kdo odmítnul mír na jaře 2022 ? No, Rusové to nebyli - to ví každý soudný člověk. Rusofobní propaganda je čím dál zoufalejší, zatímco nám tady "kdosi" opět dováží ruský plyn a ropu, navzdory likvidačnímu počínání zoufale neschopné (nebo všehoschopné- vyberte si) vlády pětidemolice.

|  23 |  0

Další články z rubriky

„Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

19:15 „Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

Měl to být důkaz o kolaboraci jednoho z organizátorů protestů zemědělců, podnikatele Jandejska, s Ru…