Rozvrat republiky, nechte už toho, prosí Stanislav Křeček odpůrce prezidenta. Žumpa co nemá dno, jako syfilitik Gottwald, zní ozvěnou

23.10.2016 4:14

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík ohlásil během soboty plán bojkotovat ceremoniál na Pražském hradě a místo toho uspořádat demonstraci na Staroměstském náměstí. Na ní by měli promluvit Petr Pithart, Michal Horáček a další lidé.

Rozvrat republiky, nechte už toho, prosí Stanislav Křeček odpůrce prezidenta. Žumpa co nemá dno, jako syfilitik Gottwald, zní ozvěnou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček
reklama

„Myslím, že vznik republiky bude lépe oslavit jinde, než na Hradě. Vadí mi, když někdo nedostane vyznamenání jen kvůli činům svých příbuzných – připomíná mi to doby minulé. A státní vyznamenání, které se udělí nebo neudělí podle toho, zda člověk udělá Hradu něco k vůli, je naprosto devalvované,“ napsal v pozvánce Gazdík. Účast obratem potvrdil například poslanec ČSSD Ladislav Šincl.

Součástí akce byl i nátlak na hosty slavnostního večera na Hradě, zejména na oceněné. Internetem létaly názory, že přebírat ocenění od Miloše Zemana je spíše hanbou než poctou a doporučení pozvaným, ať zváží svou účast.

Mnozí na nejnovější „riot“, který se začal okamžitě šířit internetem, reagovali nadšeně. Aktivista Jakub Janda psal na svém Facebooku: „Svátek našeho svobodného státu budeme slavit 28. října od 18:30 na Staromáku. Přijdou prý ti, kteří se neklaní diktátorům a nevydírají skrze osoby, které přežily holocaust. Přijďte taky. Tahle země je naše,“ což doplnil poznámkou, že „tomu kolaborantovi zůstane jen závislost na alkoholu a přisluhovačích diktátorů“.

Jeho donedávna kolega z think-tanku Evropské hodnoty, bývalý velvyslanec a zamýšlený prezidentský kandidát Petr Kolář vysvětlil pořádání trucakce ohledy ke zdraví prezidenta Zemana. „Miloš Zeman je očividně těžce nemocný a měl by se léčit. Ne ale ve funkci prezidenta. Dopřejme mu klidu někde v ústraní,“ napsal.

Europoslanec Jaromír Štětina ohledně účasti na Hradě vzkázal: „Už dávno tam nechodím, necítil bych se tam dobře. Nepůjdu ani letos.“ Ministr zemědělství Marian Jurečka se omluvil z Hradu s tím, že „pohár trpělivosti, politické korektnosti i u mě přetekl“.

Mladá hvězda TOP 09 Dominik Feri sdílel názor ze čtenářské diskuse: „Zeman s Ovčáčkem by měli dostat Nobelovu cenu za fyziku. Vynalezli žumpu, která nemá dno.“ Mezi méně známými odpůrci prezidenta se objevovaly názory jako „Horším prezidentem byl už jen syfilitik Gottwald. Jiří Ovčáček sekunduje šílené kreatuře.“

Internetem však začaly okamžitě kolovat rovněž ironické glosy, jejichž autoři se zajímali, zda budou mezi účastníky distribuovány červené karty, nebo zda řečníci využijí k oslovení davu balkón paláce Kinských, ze kterého ke Staroměstskému náměstí řečnil v únoru 1948 Klement Gottwald.

Jedním z těch, kteří shromáždění ironicky glosovali, byl i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ten na Twitter napsal: „Manifestace Pražské kavárny. Halík, Herman, Horáček, Pithart, neziskovky.“ Michal Horáček, jedna z avizovaných hvězd večera, mu přes Facebook odpověděl: „Není to schůzka pražské kavárny. Sejdou se tam lidi z Podhradí. Přijedou i z jiných míst, stejně jako já. A bude jich, pane mluvčí, asi hodně.“

Jejich radost skepticky sledoval zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, který vyjádřil své obavy, že „úspěšně“ pokračuje rozvrat republiky. „Budete odděleně slavit státní svátky, pak i oddělené státní pohřby a oddělené zvláštní volby a nakonec si rozdělíte i území,“ ptá se organizátorů. Podle něj naše historie, ať byla jakkoliv složitá, takový rozkol o největším svátku republiky nepamatuje. „Prosím, nechte toho,“ uzavřel Křeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

10:44 Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

Hnutí Trikolóra je přesvědčeno, že magistrát pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nerespektuj…