Rus viněný z účasti na zadržení 11 lidí při anexi Krymu opustil Česko

30.10.2022 6:15

Rus Alexandr Frančetti viněný z účasti na zadržení 11 lidí při ruské anexi ukrajinského poloostrova Krymu opustil Česko a vrací se domů, uvedla agentura TASS. Český soud muže osvobodil minulý týden a propustil jej z vazby. Státní zástupce Marek Bodlák se proti rozsudku odvolal. ČTK Bodlák řekl, že informace o Frančettiho odjezdu z Česka nemá. Povinnost nahlásit odjezd podle něj Rus nemá, protože byl soudem osvobozen.

Rus viněný z účasti na zadržení 11 lidí při anexi Krymu opustil Česko
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Krym

"Opustil jsem Českou republiku a nyní jsem na území Ruské federace na cestě domů k rodině, která na mě zítra (v neděli) čeká v Sevastopolu," řekl Frančetti po telefonu agentuře TASS. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že projednání odvolání se obejde bez jeho účasti.

Frančetti také poděkoval Rusům, kteří ho podporovali, a uvedl, že by se rád do budoucna zasazoval o návrat dalších spoluobčanů zadržovaných v Česku. "Musíme odtamtud dostat naše lidi," citovala ho ruská agentura.

Obžaloba tvrdila, že Frančetti, který předtím trvale pobýval v České republice, přicestoval v únoru 2014 z ruské Voroněže do Sevastopolu na Ukrajině. Tam v rozporu s ukrajinskou ústavou, která zakazuje vytváření a fungování nezákonných ozbrojených formací, spoluzaložil organizovanou ozbrojenou skupinu Sevastopolská obrana. Ve skupině dále Frančetti podle obžaloby vytvořil dvanáctičlennou skupinu Severní vítr, kterou financoval a vedl.

Cílem obou skupin bylo podle obžaloby "pomocí diverzních akcí včetně ozbrojených útoků proti ukrajinským vládním silám, ukrajinskému obyvatelstvu a kritické infrastruktuře přispět k protiprávní anexi Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu Ruskou federací". Ukrajinský Krymský poloostrov anektovalo Rusko v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014.

Muž vinu odmítal a Městský soud v Praze ho nakonec 20. října kvůli nedostatku důkazů osvobodil. Za založení organizované zločinecké skupiny zaměřené k páchání teroristického útoku ho přitom soudy mohou poslat až na 15 let do vězení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…