Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí

20.04.2021 15:14 | Ze sítí

ParlamentníListy.cz v pondělí mapovaly reakce fanoušků předsedy ODS na jeho facebookovém profilu poté, co se ostře vymezil vůči chování Ruska. Redakce se proto v úterý zaměřila i na postoje Čechů, kteří zavítali na profil ruské ambasády. I ta má svou oficiální stránku na zmíněné sociální síti.

Ruská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí
Foto: repro FB, tan
Popisek: Náhledna FB profil Velvyslanectví Ruské federace v České republice
reklama

Anketa

Pokud by se potvrdilo, že sklad ve Vrběticích vyhodili do vzduchu Rusové, byl by to pro vás akt státního terorismu?

9%
88%
hlasovalo: 17968 lidí
Velvyslanectví Ruské federace v České republice sleduje něco málo přes 5,5 tisíce fanoušků. Není to mnoho. Příspěvky, které velvyslanectví v minulosti publikovalo, zaujaly vždy jen několik desítek uživatelů. Průměr lajků byl mezi třiceti až padesáti, což nelze považovat za vysoké číslo. Změnu zaznamenala až situace týkající se Vrbětic, vyhoštění ruských diplomatů a následná reakce Ruska směrem k našim pracovníkům tamní ambasády.

„Česká vláda přijala bezprecedentní rozhodnutí o vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví pod nepodloženou a smyšlenou záminkou o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve vojenských skladech v obci Vrbětice v roce 2014. Je to o to absurdnější, že dříve české vedení z explozí vinilo firmy, které tyto sklady vlastní," uvedli zástupci Velvyslanectví Ruské federace na Facebooku.

Reakce na Facebooku byly velice protichůdné a rozdělily skupiny na dva nesmiřitelné tábory.

„Hra o Temelín je jasně dána. Petříček, který asi nesouhlasil s něčím takovým, byl bez důvodu odstaven, Rusko sprostě obviněno a tudíž vyřazeno z tendru o dostavbu Temelína a americké firmy si mnou ruce, jak snadno získaly takovou zakázku. A naši mocipáni natření lubrikanty se v jejich prde*ích tetelí blahem, jak jim udělali užitečné blbce. Tak až bude nedostatek plynu na topení a benzínu do aut, tak si můžete jít postěžovat Hamáčkovi a Burešovi, vy blbci, co poléváte ruskou ambasádu kečupem," zazněl názor, který se Ruska zastal.

„Doufám, že vás v ukradené vile zbyde stejně jako českých diplomatů na našem velvyslanectví v Moskvě, že se budete pakovat stejně jako ruská okupační vojska před třiceti lety, a že se už nikdy nevrátíte," kontroval Ivo M.

„Naší lidé by vám měli být vděční. Za války jste nám pomohli, obětovali životy a to se nezapomíná. Všichni ostatní byli jen přikrčeni a pak se Amerika probudila a něco málo jako osvobodila. Válka je svinstvo, zlo, nezažila jsem, ale babička s dědou bohužel ano," přidala svůj postoj Monika M. „Rusko je benzínová pumpa, ovládaná mafií, hrající si na stát," reagovala Pavla Č. „Nejenže si Češi účast ruských agentů na výbuchu vymysleli, ale ještě měli tu drzost, že si je u toho nahráli na kameru!" vysmál se postoji Ruska Michal G.

Část citované diskuse

„Vystěhovat celé velvyslanectví. Jediné období, kdy Rusko respektovalo jiné státy, bylo za Gorbačova. Díky tomu se právě CCCP rozpadl. Putin chce vše zpět a vládnout jako car. Když nemohl znovu kandidovat, nastrčil Medveděva, pak se vrátil a změnil zákony, aby tam mohl vládnout do smrti," konstatoval Jiří L.

Anketa

Rusko vyhostilo 20 lidí z naší ambasády v Moskvě. Má ČR vyhostit další ruské diplomaty?

12%
88%
hlasovalo: 17473 lidí
„Takže chcete tvrdit, že nepodnikáte žádnou rozvratnou činnost na území cizích států. V podstatě jste nám vyhlásili mediální válku již dávno. Zvláštní, že intenzita těchto akcí vzrostla současně s přesuny vašich vojsk k ukrajinské hranici. Já zapomněl, ono to je vlastně cvičení. A ti příslušníci ruských speciálních jednotek na okupovaném území Ukrajiny jsou také výmysl. Bohužel, lidé bez informací a oddaní soudruzi vám ty vaše pohádky možná baští, my ne! Už je na čase, aby si občané Ruské federace udělali doma pořádek a zbavili Rusko mocichtivých a dobyvačných oligarchů!" napsal Lukáš K.

Několik dalších příspěvků kvitovalo nucený odchod zástupců ruského velvyslanectví, jiní komentátoři se pro změnu omlouvali za chování české vládní garnitury.

Celý text velvyslanectví vyvolal nejen bouřlivou reakci, ale zaznamenal přes 1100 sdílení, což je na uvedené stránky nezvykle vysoké číslo. Admin profilu ruské ambasády ani v jednom případě nereagoval.

Také v úterý se Rusko vypravilo na Facebook komentovat novou situaci. Tentokrát se týkala možného navrácení části pozemku využívaného Velvyslanectvím Ruské federace v Praze. „Jestli se Praha se svými obzvláště horlivými starosty odváží uchýlit se k jiné „sadě nástrojů“, připomínáme, že česká strana má také nemálo nemovitostí v ruském hlavním městě poblíž ulice Tverskaja," uvedlo velvyslanectví.

Tento příspěvek už tolik nezabodoval. V úterý dopoledne má jen 132 lajků a osmdesát sdílení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…