Ruská diplomacie označila zprávu OSN o Ukrajině za neobjektivní a pokryteckou

29.07.2014 13:05

Ruská diplomacie dnes kritizovala pondělní zprávu vysoké komisařky OSN pro lidská práva o situaci na Ukrajině jako příliš kritickou ke vzbouřencům a smířlivou ke Kyjevu. „Zpráva je neobjektivní a dokonce pokrytecká," prohlásil dnes mluvčí ruské diplomacie Alexandr Lukaševič.

Ruská diplomacie označila zprávu OSN o Ukrajině za neobjektivní a pokryteckou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka
reklama

Hlavní poselství pondělní zprávy podle mluvčího vyznívá, že ukrajinská vláda smí legitimně uplatňovat násilí na východě Ukrajiny. Tím ale komisařka Navi Pillay podle něj ospravedlňuje „kárnou operaci" Kyjeva proti vlastnímu obyvatelstvu.

Překrucování faktů

Zpráva prý také „překrucuje fakta". Kupříkladu tvrdí, že Kyjev vojensky reagoval na počínání povstalců, zatímco podle Moskvy „místní obyvatelstvo vzalo zbraň do rukou, aby ochránilo samo sebe před ultranacionalisty a neonacisty" z Kyjeva. Zpráva prý také opomíjí případy věznění a zbití ruských novinářů.

Podle diplomata ani pozorovatelé OSN - aby se zcela nezdiskreditovali - nemohli úplně opominout krutosti kyjevského režimu, například civilní oběti ukrajinské palby, nulový pokrok ve vyšetřování dřívějších krveprolití v Kyjevě, v Oděse a Mariupolu, pronásledování sympatizantů s rebely, zákazy ruských televizí a zásahy cenzorů na internetu.

„Avšak ve zprávě chybí to hlavní - požadavek okamžitě ukončit kárnou operaci kyjevského režimu proti vlastnímu lidu. Bez toho debaty o lidských právech na Ukrajině ztrácejí veškerý smysl," zdůraznil Lukaševič.

Sestřelení letadla je válečný zločin

Pillay ve zprávě uvedla, že sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou by mohlo být válečným zločinem. Upozornila také, že „ozbrojené skupiny" na východě Ukrajiny útočí na veřejné budovy, uhelné doly či železnici a že armáda i separatisté používají těžké zbraně v obydlených oblastech. Separatisté si podle ní svou moc často upevňují zvláště krutými způsoby - pomocí únosů, věznění, mučení a dokonce i poprav.

Na Ukrajině už podle pozorovatelů během konfliktu od poloviny dubna zemřelo na 1129 lidí a téměř 3500 dalších utrpělo zranění, mezi oběťmi je i řada civilistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…