Ruská propaganda má v Česku žně, odkrývá historik

4. 5. 2014 21:01

Podle historika Tomáše Krystlíka má ruská propaganda v České republice skvělé podmínky. A to především proto, že česká média často nerozlišují zpravodajství a komentáře. Ukazuje při své kritice ale i na samotné příjemce takových zpráv a na jejich proruskou náladu.

Ruská propaganda má v Česku žně, odkrývá historik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka
reklama

„Propaganda, jak známo, se skládá z pomluv, lží, zamlčování důležitých skutečností. V dnešní době, v éře internetu, je nutné mít v propagandě určitý podíl nevylhaných skutečností, aby byla propaganda účinná a neodradila příjemce svou odtažitostí od reality,“ píše Tomáš Krystlík v komentáři, který zaslal ParlamentnímListům.cz.

V České republice podle něj slaví ruská propaganda žně. Zaprvé za to mohou česká média, kde jako typický příklad uvádí ČT, která prý nerozlišuje zpravodajství a komentáře. Zadruhé jsou ale na vině i sami příjemci, veřejnost.

„Nezanedbatelnou roli v šíření ruské propagandy hraje i český národní pud vypěstovaný v 19. století obrozenci, dnes přítomný v české populaci většinou podvědomě a spočívající v následujícím tvrzení: Na východě se nachází mohutné slovanské (ruské) dubisko, o které se Češi coby Slované v případě nebezpečí mohou opřít. Důsledek tohoto bludu se za protektorátu projevoval v rozšířeném přesvědčení českého obyvatelstva, že by bylo Čechům lépe pod sovětským komunismem než pod německým nacionálním socialismem, protože, byť v obou případech Češi sice ztratí své statky, tak v prvním by jim byl zachován alespoň jazyk jako nejvýznamnější atribut národa,“ píše historik.

„Ti, kteří pochybují o vlivu ruské propagandy na českou společnost, nechť posoudí odposlechnutý názor asi 35letého policisty Policie ČR v civilu v jedné hospodě tento týden. ‚Bylo by lepší než dnešní vykořisťování Evropskou unií být okupováni Putinovým Ruskem,‘“ uzavírá Krystlík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…