Ruská propaganda nás poráží. Novináři, která platíme, musí přidat, padlo v Kongresu USA

16.04.2015 11:21

Při včerejším slyšení v americkém Kongresu se jeho účastníci shodli na tom, že Rusko vede sofistikovanou propagandu, která ohrožuje zájmy Spojených států i jejich spojenců. Kongresmani zároveň konstatovali, že americkou vládou financovaná média těmto dezinformacím čelí nedostatečným způsobem.

Ruská propaganda nás poráží. Novináři, která platíme, musí přidat, padlo v Kongresu USA
Foto: Fox News
Popisek: Logo americké TV stanice Fox News
reklama

„Propagandistická mašinérie Ruska jede na plné obrátky. Snaží se rozvrátit stabilitu světových demokracií a vyvolávat násilí. Ruská propaganda má bohužel potenciál na to, aby destabilizovala situaci v členských státech NATO a ovlivňuje tím naše bezpečnostní závazky,“ konstatoval při zahájení slyšení předseda Zahraničního výboru Ed Royce a dodal, že informační válka vedená Ruskem ohrožuje i bezpečnost samotných Spojených států. Demokratický kongresman Eliot L. Engel popisoval ruskou propagandu jako jeden z klíčových bodů strategie hybridní války. „Kybernetické útoky a další podobné tajné operace fungují velmi dobře, protože jsou nadstandardně financovány. Situace vyžaduje, abychom na tyto záležitost adekvátně reagovali,“ dodal Engel.

Royce vyzval k větší aktivitě v oblasti amerického vysílání do zahraničí, které zahrnují Voice of America, Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda a mnohé další. Zdůraznil také důležitou úlohu Rady guvernérů, což je nezávislá statní agentura dohlížející na vládou podporovaná média. Jednání byl přítomen i šéf Rady guvernérů Andre Mendes, který přislíbil zintenzivnění kroků v boji proti ruské propagandě. „Plánujeme uvést do praxe inovativní a flexibilní vysílání cílené na rusky mluvící obyvatelstvo žijící v oblasti bývalého Sovětského svazu, ale i na Rusy, kteří se pohybují v Evropě a zbytku světa. Royce a Engel rovněž před časem podpořili reformu Rady guvernérů, která však nebyla kladně přijata v Senátu. Měla by se ovšem v blízké budoucnosti opět projednávat.

V Kongresu vystoupil i ruský rodák žijící od dětství v Londýně, kde momentálně stojí v čele think tanku Legatum Institute Peter Pomerancev, který nedávno vydal knihu popisující zákulisí ruské propagandy. „Rusko vede informační psychologickou válku mnoho let. Například v roce 2007 obvinilo Estonsko z fašismu jenom proto, že chtěli Estonci přesunout památník padlých sovětských vojáků. Vedle toho Kreml podporoval kybernetické útoky proti estonské vládě i tamějším bankám. Rusové tak chtěli dát najevo, že NATO není schopné ani ochotné bránit své členské státy.“ Vedle toho Pomerancev potvrdil, že ruská státní média se ve velké míře podílejí na domácí i zahraniční propagandě Kremlu.

„Kreml cílí na třicet milionů Rusů, kteří žijí v Pobaltí, na Ukrajině, ale i v dalších zemích. Putinův režim investuje stovky milionů dolarů do sdělovacích prostředků vysílajících v angličtině, španělštině, němčině a arabštině. Konkrétně se jedná o RT či Russia Today. Vedle toho ruská vláda platí své lidi, kteří šíří lživé informace na sociálních médiích,“ sděloval americkým kongresmanům Pomerancev. Za další oblast šíření ruské propagandy považuje poskytování finančních prostředků krajně pravicovým i krajně levicovým hnutím vystupujícím proti Evropské unii. „To je součást Putinova úsilí o destabilizaci EU. Není to jen informační válka, ale rovněž válka o informace,“ poznamenal Pomerancev.

Na včerejším slyšení v americkém kongresu promluvila i bývalá reportérka ruské zpravodajské televize RT Elizabeth Wahlová, která ze své funkce odešla vloni v březnu, protože nesouhlasila se způsobem informování o ukrajinském konfliktu. „Máme co do činění s organizací, která nehraje podle žádných pravidel.“ Bývalá novinářka a nyní šéfka think tanku Heritage Foundation sídlícího ve Washingtonu Helle Daleová zase prohlásila, že „Západ po skončení studené války usnul v oblasti propagandy na vavřínech a nyní je nutné vše na poslední chvíli dohánět. „Je nutné přikročit k reformě státem financovaných médií. Pro příští rok je požadováno pro americké mezinárodní vysílání přes 750 milionů dolarů, zatímco jenom samotný ruský kanál RT má k dispozici údajně až 400 milionů dolarů.“

Vysílání amerických médií do zahraničí však přece jenom dosáhlo několika hmatatelných úspěchů. Dosluhující ředitel Voice of America David Ensor připomněl, že se podařilo mezinárodnímu rozhlasovému, televiznímu i internetovému vysílání dosáhnout na 172 milionů uživatelů týdně, což představuje za čtyři roky nárůst o 49 milionů. Podobně optimisticky se vyjadřoval i Mendes, který zase zmínil zvýšení ukrajinských diváků na dvojnásobek a také zavedení 25 programů v posledním roce, jež lze naladit v Rusku i sousedních zemích. Podařilo se i navýšit o dva miliony počet čínských diváků díky inovativnímu satelitnímu vysílání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…