Ruská vakcína Sputnik a nový ministr Arenberger. Prezident Zeman prozradil souvislosti. Bude se zase křičet?

11.04.2021 13:00

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor serveru Blesk.cz v rámci pořadu S prezidentem v Lánech. Mluvilo se především o nejnovější výměně na postu ministra zdravotnictví, kde Jana Blatného vystřídal Petr Arenberger (oba za ANO). Zeman neskrýval potěšení. Řeč přišla i na ruskou vakcínu Sputnik V proti nemoci covid-19 a její využití v České republice. Sám prohlásil, že by si tuto vakcínu v případě nutného přeočkování v budoucnu nechal píchnout.

Ruská vakcína Sputnik a nový ministr Arenberger. Prezident Zeman prozradil souvislosti. Bude se zase křičet?
Foto: Screen: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech.

„Je to především záležitost ministerského předsedy, ale na druhou stranu nemám důvod být neradostný,“ neskrýval prezident své uspokojení nad odchodem Jana Blatného z čela ministerstva zdravotnictví. Prozradil, že o odvolání ministra věděl ještě dříve, než se informace objevila v médiích. „Asi o den nebo dva dříve,“ dodal s tím, že na tom nevidí nic špatného, protože odvolání ministra podepisuje hlava státu.

Anketa

Uspěl Jan Blatný ve funkci ministra?

26%
74%
hlasovalo: 3569 lidí
Moderátorka Vera Renovica se následně zeptala, zda za odchodem Blatného není politický handl, kdy premiér Babiš vyhoví přání Zemana a za to ho prezident po volbách podpoří v podobě pověření k sestavení vlády. To ale Zeman jednoznačně odmítl a připomněl, čím se Blatný v jeho očích nejvíce provinil. Blokoval používání ruské vakcíny Sputnik V v Česku, když čekal na rozhodnutí Evropské lékové agentury (EMA).

„Buď můžete dělat mrtvého brouka a čekat na EMA, nebo být aktivní a pracovat, abyste snížili počet zemřelých,“ řekl prezident a ocenil na novém ministrovi jiný přístup k ruské vakcíně. Arenberger totiž nevylučuje klinickou studii Sputniku u nás.


Prezident Miloš Zeman a moderátorka Vera Renovica. (Screen: Blesk.cz)

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11658 lidí
Zeman dále prozradil, že se s Arenbergerem sešel den před jeho jmenováním a chtěl od něho záruku, že nedostatek vakcín v Česku nebude příčinou úmrtí stovek či tisíců lidí. Kladl důraz na očkování, a to jakoukoliv vakcínou.

Došlo i na šéfku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou, k jejímuž odovolání v březnovém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zeman vyzval. Na jejím odchodu prezident trvá, potvrdil Blesku.

Přišel dotaz také na ruskou vakcínu Sputnik, která zásadně ovlivnila politickou situaci na Slovensku. Její objednání stálo křeslo slovenského premiéra Igora Matoviče.

„Vyvolává to pochybnost v kvalitu slovenského úřadu pro kontrolu léčiv,“ komentoval to prezident s tím, že k vakcíně Sputnik má stále důvěru. „Sputnikem už byly očkovány miliony lidí a na rozdíl od AstraZenecy nevím o žádných nežádoucích ohlášených účincích,“ uvedl v pořadu a dodal, že kdyby musel být v budoucnu přeočkován, nechá si klidně píchnout právě Sputnik V, který srovnal s americkou vakcínou Pfizer.

Novinářské hyeny, přecházím na invalidní vozík

V souvislosti se středečním jmenováním Arenbergera do funkce ministra moderátorka připomněla okamžik, ke kterému došlo v jednacím sále na Pražském hradě těsně před ceremoniálem. Prezidentova ochranka před příchodem Zemana nařídila přítomným novinářům, aby nenatáčeli a nefotili. Museli dokonce na čas vyklidit sál a počkat ve vedlejší místnosti. Prezident je poté pozval dovnitř se slovy: „Tak, pozvěte hyeny.“

V pořadu Blesku si Zeman za svými slovy stál. „Nikdy jsem se tím netajil, říkám to téměř 30 let, co jsem v politice,“ řekl. „Kdybych mohl mluvit o dalším příkladu hyenismu, Česká televize kdysi s velkým potěšením natáčela, jak mě vleče moje ochranka. Uznávám, že pro hyenistické novináře to byla velká lahůdka, komerční televize byly slušnější.“

Následně oznámil, že se zařazuje mezi vozíčkáře, protože zdravotní stav jeho nohou podle jeho slov není uspokojivý. Do Vladislavského sálu 28. října při příležitosti udělování státních vyznamenání již přijede na vozíčku a vozíčkáře také pozdraví.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…