Ruská vláda podává demisi. Putin ji prý překvapil svými návrhy na změnu ústavy

15. 1. 2020 18:30

Ruský prezident Vladimir Putin si už buduje novou mocenskou pozici na dobu, až mu skončí prezidentský mandát. Podal návrh na ústavní změny, které vedly k demisi současné vlády premiéra Dmitrije Medveděva. Pro členy vlády to bylo podle ruské redakce BBC „naprosté překvapení“.

Ruská vláda podává demisi. Putin ji prý překvapil svými návrhy na změnu ústavy
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin na stanici FOX News
reklama

Ruští politologové se shodují, že Putin svým jednáním rozbíhá novou mocenskou hru na dobu, kdy skončí jako hlava státu. „Předávání moci začalo,“ píše deník Vedomosti, jak informuje server Echo24.cz.

Kandidáty na nového premiéra jsou například moskevský starosta Sergej Sobjanin, ministr hospodářství Dmitrij Oreškin nebo ministr energetiky Alexandr Novak. Dosluhující premiér dostal od Putina nabídku na místopředsedu bezpečnostní rady státu, které Putin předsedá a Medveděv již je jedním z jedenácti stálých členů rady.

Putin prohlásil, že „ne všechno se povedlo“, ale jinak měl na odcházející vládu jen slova chvály. Podle premiéra bylo podání demise správným rozhodnutím ve světle prezidentem chystaných ústavních změn. Ty jsou podle Medveděva zásadním zásahem do fungování země a do dělby a rovnováhy moci.

Premiér prohlásil, že pokládá za správné podat demisi kabinetu na pozadí návrhu ústavních změn, které předložil Putin. Poznamenal také, že další kádrová rozhodnutí ohledně složení vlády bude přijímat prezident. „V tomto kontextu je zjevné, že jako vláda musíme poskytnout prezidentu naší země možnost přijmout všechna nezbytná rozhodnutí,“ řekl Medveděv a de facto ustoupil Putinovi.

Změny Putin ohlásil ve svém středečním poselství o stavu země. Podle nich by Státní duma, dolní komora parlamentu měla mít právo nejen schvalovat jmenování premiéra a členů vlády, ale i potvrzovat jejich nominaci. Změny v ústavě by Rusové podle prezidenta měli schválit v referendu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …