Ruské sankce na dovoz potravin z EU mohou pomoci Srbsku

09.08.2014 14:04 | Zprávy
autor: vam, čtk

Ruské rozhodnutí zakázat dovoz potravin z Evropské unie je příležitostí pro Srbsko, aby vylepšilo svou pozici na ruském trhu. Shodli se na tom experti, které oslovil server BalkanInsight. Srbové by nyní mohli do Ruska dovážet mnohem více ovoce, zeleniny, masných i mléčných produktů a alkoholu.

Ruské sankce na dovoz potravin z EU mohou pomoci Srbsku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Srbsko (ilustrační foto z Bělehradu)

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že země od čtvrtka na jeden rok zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU, USA, Austrálie, Kanady a Norska. Je to odveta za západní sankce proti Rusku za jeho postoj vůči Ukrajině.

„Může to znít krutě, ale na trzích neexistuje soucit. Je to velká šance pro Srbsko, největší, kterou jsme měli za posledních 14 let," myslí si ekonomický expert Milan Prostran. Srbové podle něj nemají zas tolik zboží, které by mohli do Ruska vyvážet, aby došlo k nějakému obrovskému průlomu, nicméně mají šanci najít si tam nové zákazníky. „Samozřejmě nemůžeme nahradit zboží, o které přijdou ze Západu, nicméně, když EU nebude naším konkurentem, můžeme se uplatnit. Je to boj o postavení na trhu," dodal Prostran.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jaroslav Komínek byl položen dotaz

Střelba na FF

Je to opravdu hodně smutný příběh. Podle vás hrozí jeho zametení pod koberec. Co myslíte, že se mělo stát a nestalo? Zmiňujete třeba Rakušana, ale co s ním, když už není ministr? Co se stalo není určitě jeho vina, měl by tak být podle vás i on nebo někdo jiný z politiků potrestán? Jak? Za co?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tohle jsou dezinformace.“ Kalousek udeřil na Pokornou z Deníku N

18:45 „Tohle jsou dezinformace.“ Kalousek udeřil na Pokornou z Deníku N

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek zareagoval na výtky novinářky Zdislavy Pokorné z Deníku N k…