Rusko: EU rozdělena. Merkelová a Macron chtějí mluvit s Putinem, Polsko a Pobaltí ne

25.06.2021 8:36 | Ze sítí

Evropští lídři se nedokázali shodnout na tom, jak se chovat k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zatímco Francie s Německem volají po uspořádání summitu s Putinem, Polsko a Pobaltí před pánem Kremlu důrazně varují a připomínají, že se mu nedá věřit. Putin dal přes svého mluvčího Dmitrije Peskova najevo, že by obnovení dialogu s EU uvítal.

Rusko: EU rozdělena. Merkelová a Macron chtějí mluvit s Putinem, Polsko a Pobaltí ne
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání lídrů členských států EU oznámila, že nebyla nalezena shoda na to, zda by měla EU uspořádat jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podobné tomu, jaké proběhlo ve švýcarské Ženevě mezi Putinem a prezidentem USA Joe Bidenem. Uspořádání summitu prosazovalo Německo společně s Francií.

„Potřebujeme dialog na obranu našich zájmů ... je to dialog nezbytný pro stabilitu evropského kontinentu,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Na jeho slova upozornila agentura Reuters.

„Nestačí, aby americký prezident hovořil s ruským prezidentem. To velmi vítám, ale EU musí také vytvořit fóra pro dialog,“ prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

Jenže německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Macron narazili na tvrdý odpor Polska a pobaltských států. Tyto země prosazují přijetí dalších sankcí vůči Ruské federaci. A ty by mohly být opravdu uplatněny.

Litevský prezident varoval, že Putin se na EU dívá jinak než na Spojené státy. „Měli bychom být velmi opatrní, není to jako vztah Ruska se Spojenými státy,“ řekl doslova s tím, že pokud bude ruskému medvědovi nabídnut hrnec medu, musí to být zařízeno tak, aby to pro EU bylo bezpečné.

Poslední summit EU - Rusko se konal v lednu 2014, pár týdnů před ruskou okupací ukrajinského poloostrova Krym. Po obsazení cizího území ruskými silami EU zmrazila jednání s Vladimirem Putinem.

Politolog Ondřej Ditrych, který v současnosti působí jako ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, k tomu poznamenal, že jednání nebylo načasováno úplně šťastně. „Načasování ale nešťastné, jednání o společném postoji na EUCO spíš zkomplikuje a nemusíme hned chtít svou Ženevu,“ poznamenal pro Český rozhlas.

Vztahy EU a Ruska

Putin dal přes svého mluvčího Dmitrije Peskova najevo, že by obnovení dialogu s EU uvítal. „Takový dialog je skutečně nezbytný jak pro Brusel, tak pro Moskvu,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…