Rusko a Čína ohrožují postavení a prosperitu USA, chystá se oznámit Trump

18.12.2017 16:55

45. prezident USA Donald Trump připravuje novou bezpečnostní strategii země, ve které podle agentury Reuters oznámí, že Rusko a Čína ohrožují postavení Spojených států ve světě a jejich prosperitu.

Rusko a Čína ohrožují postavení a prosperitu USA, chystá se oznámit Trump
Foto: White house
Popisek: Donald Trump
reklama

„Jsou odhodláni přiškrtit a omezit jejich svobodu ve jménu posilování svých vojenských kapacit,“ oznámí podle Bílého domu v nové strategii Trump o Rusech a Číňanech. Rusko a Čína se snaží rozšiřovat svůj vliv, což povede ke snížení vlivu USA ve světě.

Zatímco Trumpův předchůdce Barack Obama označoval za jednu z hrozeb pro Spojené státy i klimatické změny, Trump se tento bod chystá vypustit. Mnohem větší důraz bude kladen na ochranu hranic Spojených států nebo energetickou bezpečnost – ve jménu Trumpova předvolebního hesla „Amerika především“. Prezident současně hodlá důrazněji prosazovat obchodní zájmy USA ve světě.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

V dokumentu se prý zájemci také dočtou, že Spojené státy už si nejsou jisty tím, že větší zapojení Ruska a Číny do mezinárodních organizací učiní z těchto zemí standardní partnery Spojených států. Trump tak částečně mění svůj přístup k Rusku. Už v předvolební kampani sliboval, že se pokusí zlepšit vztahy s Ruskem. Místo oteplování vzájemných vztahů se v USA stále řeší aféra pokusů o ovlivňování amerických prezidentských voleb z ruské strany.

Jistá ostražitost ve vztahu Spojených států, Číny a Ruska Trumpovi ovšem nijak nebrání podat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pomocnou ruku v boji proti terorismu. Informace CIA pomohly odvrátit chystaný teroristický útok v Petrohradě.

Terorismus je další z řady hrozeb, které ve své nové bezpečnostní strategii Trump zmíní. Kromě teroristů představují riziko pro Spojené státy také Írán a Severní Korea se svým jaderným arzenálem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …