Rusko a Turecko se do sebe pouštějí skutečně naostro. Miloslav Ransdorf rozkrývá některé praktiky Ankary

27.12.2015 8:48

Miloslav Ransdorf se na svém profilu na ParlamentníListy.cz rozepsal o spojitosti mezi Sýrií a Ukrajinou. Konflikty v obou zemích mají dva společné činitele, kterými jsou v současnosti Turecko a Rusko, jež si skrze ně řeší vlastní účty. To se však může leckomu vymknout z rukou.

Rusko a Turecko se do sebe pouštějí skutečně naostro. Miloslav Ransdorf rozkrývá některé praktiky Ankary
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloslav Ransdorf

Ransdorf píše o tom, že na Ukrajině Rusko ztratilo důvěru Západu, kterou si nyní pomalu svou účastí v bojích o Sýrii získává zpět, jelikož Sýrie dává zapomenout na dění na Ukrajině.

Zmiňuje i nedávnou výstavu zbraní, která proběhla v Kyjevě a jíž se učastnili představitelé Kataru. Ti tam pořídili protiletadlový systém Pečora, který podle médií poputuje do rukou Islámského státu. „V celé záležitosti se objevila i turecká stopa a na internetu kolují kopie dokumentů kontraktu,“ píše Ransdorf.

Turecko se však podle něj snaží ovlivňovat i dění na Ukrajině, a to nejen podporou krymskotatarských aktivistů. „Čtenáři si jistě vzpomenou na listopadové přerušení dodávek elektřiny na Krym, které ale postihlo i dvě oblasti Ukrajiny,“ dodává Ransdorf s tím, že o elektřinu údajně přišlo až 1 400 ukrajinských obcí.

Organizátorem této akce byl Lenur Islamov, který má podporu Turecka k vytvoření batalionu Noman Čelebidžichan, jenž má čítat 560 mužů. „Lenur Islamov prohlásil, že k energetické blokádě by měla přibýt blokáda potravinová, behěm níž by malé záškodnické lodě napadaly plavidla dopravující na poloostrov potravinové zboží,“ tvrdí Ransdorf s odvoláním na Oděské krizové mediální centrum. Dodává, že Islamov byl obviněn ze sabotáže.

„Ukrajina jistě není tak bezmocná, aby neměla sílu kontrolovat území, ve kterých funguje její správa. Spíš mlčky toleruje protiruské kroky krymskotatarských aktivistů na ukrajinském území,“ míní Ransdorf.

Svůj postoj obhajuje tím, že na Krymu byl a viděl, co všechno se vedení poloostrova snaží v zájmu jeho obyvatel prosadit. „Erdogan podporou skupin krymskotatarských aktivistů pokračuje v konfrontační linii vůči Ruské federaci,“ tvrdí Ransdorf a uvádí, že Rusko muselo narychlo pokládat kabely elektrického vedení a s potravinovou blokádou mají problém i Ukrajinci na obou stranách hranice, jež tak přicházejí jak o zboží, tak o peníze.

„Erdogan chce Rusům zkomplikovat život, hodně tím ale riskuje, a pokud by se rozhořel kurdský problém, Turecko by mohlo následovat neblahý osud Sýrie,“ uvažuje Ransdorf s tím, že Turecko zřejmě sází na to, že zhoršení ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi zasáhne především muslimské oblasti na jihu Ruska. „Další uprchlickou vlnu by ale už turecké služby těžko spoluorganizovaly. Erdogan ve svém křesle nemusí být neotřesitelný.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…