Rusko je slabé a upadá. My ho neohrožujeme, říká exšéf NATO

11.02.2019 11:10

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se rozhovořil v Respektu o bezpečnosti Evropy, Rusku i poprasku kolem Číny. Rozšíření Severoatlantické aliance před 20 lety považuje za správné a odmítá tvrzení, že tento fakt rozlítil Rusko.

Rusko je slabé a upadá. My ho neohrožujeme, říká exšéf NATO
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

„Bezpochyby jsme udělali správnou věc ve správný čas. Vydali jsme se po pádu komunismu, berlínské zdi i železné opony vstříc vizi o svobodě v rámci jednotné Evropy. Není to přece Rusko, kdo má rozhodovat o osudu evropských zemí. Šlo o svobodné rozhodnutí nás jako Aliance a zároveň oněch států, tedy vás, jaké spojenectví a s kým si přejete,“ poznamenal k otázce rozšíření NATO Rasmussen.

Rusko pak označil za globálního kazisvěta. Podle jeho slov však nemá skutečně celosvětový dosah. „Jedná se o slabou, upadající společnost. Na druhou stranu samozřejmě má jaderné zbraně. Je tedy v ruských silách destabilizovat minimálně Evropu, což jsme viděli i v praxi, když poprvé od druhé světové války evropský stát násilím zabral území jiné země,“ poznamenal a vysvětlil, že tím myslí útok na Ukrajinu a anexi Krymu. 

NATO podle jeho slov však Rusy neohrožuje. „Naopak. Díky němu je v Evropě, a tím pádem i na západní hranici Ruska větší stabilita,“ sdělil se slovy, že je přesvědčen o společných bezpečnostních zájmech. „Pokud Rusko někdo ohrožuje, tak je to buď terorismus z jihu, nebo ekonomická síla z východu v podobě Číny a nárůstu konkurence ve Střední Asii,“ zmínil.

Původní text ZDE

Následně Rasmussen hovořil také o Číně. „Domnívám se, že přes všechen ten poprask okolo Číny a předpovědi, že se stane dominantní globální silou, není pravděpodobné, že v blízké budoucnosti Peking skutečně převezme otěže,“ sdělil Rasmussen. USA jsou dle jeho slov mnohem silnější a výkonnější než Čína. 

„Je v našem zájmu, abychom Čínu mnohem více integrovali do světové ekonomiky a mezinárodního společenství. Měli bychom Čínu pobízet k tomu, aby se zapojila do multilaterálních institucí namísto jejích individuálních kroků, aby mohla růst mírovou cestou. Hlavní rozdíl mezi Ruskem a Čínou je v tom, že Rusko je slabá upadající společnost, a Putin má proto velmi omezenou sadu nástrojů, zbylo mu vlastně jen to kazisvětství, o němž jsme mluvili. Čína má naopak rozvíjející se ekonomiku, která jí otevírá široké možnosti. Proto si myslím, že v budoucnu uvidíme spíše užší spolupráci mezi Čínou a Spojenými státy,“ zmínil.

Závěrem se pak vyjádřil k Brexitu, kdy se neobává, že by odchodem Velké Británie mohlo dojít k oslabení NATO. Možná to dle jeho slov bude dokonce naopak. „Myslím, že Británie, která má velký obranný rozpočet, zvýší jak své výdaje na obranu, tak svůj zájem o NATO. A obojí bude potřeba,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…